Ezen az oldalon a világ 40 legnagyobb piaci kapitalizációjú, így tőzsdén forgó vállalatát fogjuk hasonló rangsorban bemutatni aszerint, hogy milyen hatékonysággal termelik méretükhöz és jelentőségükhöz képest az életminőséget mérő BLU értékeket. A módszertan tehát ugyanaz, de a célpontok változtak: ezúttal a legismertebb, legnagyobb értékű globális vállalatok kerülnek sorra. Mi ezeket az cégeket egyszerűen csak GLOBAL 40-nak hívjuk, amelyek ABC sorrendben az alábbiak:
Abbvie, Alphabet, Amazon, Apple, ASML, Bank of America, Berkshire Hathaway, Broadcom, Chevron, Coca-Cola, Costco, Ely Lilly, Exxonmobil, Hermes, Home Depot, Johnson & Johnson, JP Morgan Chase, Kweichow Moutai, LVMH, Mastercard, Merck, Meta Platforms, Microsoft, Nestle, Netflix, Novo Nordisk, Nvidia, Oracle, Petrochina, Procter & Gamble, Salesforce, Samsung, Saudi Aramco, Tencent, Tesla, Toyota, TSMC, United Health, Visa, Walmart
Ahogy korábban már láttuk, most is a BLU hatékonyság szerinti lista hátuljáról kezdünk, és lépésről lépésre haladunk az első hely felé.
A világ alighanem legnagyobb kárt okozó vállalata a Blue Valew módszertana alapján a Saudi Aramco. Ez az a cég, amelyeik mindegyik stakeholder kategória esetén rendkívül gyenge teljesítményt nyújtott a többi óriáshoz képest, a legjobb helyezése 37 a 40 tag közül, de két esetben is a legutolsó helyre volt csak elég amit nyújtottak BLU termelés, adott esetben BLU eltűntetés területén. Ez összességében is negatív teljesítményt jelentett, és mivel a Saudi Aramco összesített hatását tekintve a harmadik legnagyobb szereplő a listánkon, a mínuszos eredmény olyan hatalmas, hogy csak három olyan vállalat van, amelyik ennél nagyobb pozitív BLU előállítást volt képes elérni. Nem segített a helyzeten az sem, hogy ez a cég szintén a legrosszabb képet mutatja listánkon a nyers adatok elérhetősége tekintetében.
A hatalmas negatívum természetesen nagyrészt az alaptevékenységben, a fosszilis energiahordozókban keresendő, amelyek kitermelése és finomítása eleve komoly negatív hatással jár, ám elsősorban a Scope 3 kibocsátás révén okoz károkat a világ egészének. Nem segít az sem, hogy a cég egy olyan államvezetést segít fennmaradni, ahol érdemi jogállami problémák vannak. A Befektetők sem örülhetnek túlságosan, hiszen az utóbbi két év gyenge árfolyama áll szemben az egyébként összességében szárnyaló részvénypiacokkal. Az Alkalmazottak területén enyhén negatív BLU mutatható ki, ami ezen a szinten nagyon ritka, nem csoda, hogy az utolsó helyen vannak ezen listánkon. Egyedül Vásárlók azok, ahol érdemi pozitív BLU-t láthatunk, de a többiekhez képest itt is gyenge a teljesítmény.
Az ExxonMobil a teljes hatást tekintve a 8. legnagyobb óriásvállalat a listánkon, de utolsó előtti helyezésével szintén masszívan negatív összesített eredményt ért el. A négy stakeholder csoportból háromban is az utolsó négy helyre sikerült csak kerülnie, egy esetben pedig egyenesen a legutolsó pozíciót kell elszenvednie. Az adathiány mutató alacsony mivolta, az ekkora amerikai vállalattól elvárható módon teljesített erős reportolás illetve tudatosság segít valamelyest, de ez is csak arra volt elegendő, hogy a fő mutatónak számító BLU hatékonyság tekintetében az utolsó előtti helyet csípje meg.
A fő oka a durván negatív teljesítménynek természetesen itt is az alaptevékenységből eredő brutális üvegházhatású gáz kibocsátás és egyéb természetkárosítás. Az Alkalmazottak körében sem számít népszerűnek az ExxonMobil annak ellenére, hogy egyébként a jövedelem megfelelő, ám a munkakörülmények, biztonság már kevésbé, nem is beszélve a mentális megterhelésről. A vállalat a legutolsó lett a Vásárlók körében, bár ezen a területen mindenki pozitív eredményt tud felmutatni, ez itt is igaz, így ez inkább relatív kudarcnak tekinthető.
Némi vígasz a 27. hely a Befektetőknek, ami köszönhető az új mindenkori csúcs körüli árfolyamnak és nagy hatékonyságnak, de hosszútávon a kurzus még így is bőven alulteljesítő, ráadásul ennek a stakeholder csoportnak a súlya itt az egyik legalacsonyabb a lista összes tagja között.
Nem véletlen, hogy a Blue Valew világ legnagyobb 40 részvénypiacon jegyzett vállalata között az utolsó helyeken szinte csak nagy olajvállalatok tanyáznak, ami alól a Chevron sem kivétel. Másik, valamivel nagyobb amerikai társához képest csak azzal tudott egy kicsit előrébb végezni, hogy amíg a környezetre gyakorolt fajlagos és persze negatív hatása hasonlóan gyenge, addig van egy stakeholder csoport, ahol valamelyest jobb eredményt tudott felmutatni.
Ez az Alkalmazottaké, ahol a a Chevron már inkább a középmezőny első felébe tudott felkapaszkodni. Minden más területen azonban az amerikai olaj és gázvállalat a legalsó kvartilisben maradt. Ebben a leginkább látványos természetesen a Nyilvánosságé, ami az itt is gigantikus kibocsátásnak, továbbá a kitermelés miatti egyéb környezetrombolásnak tudható be, itt utolsó előtti lett a cég.
A Vásárlók körében ugyan a szokott módon pozitív a BLU termelés, de az erős versenyben itt képtelenség igazán nagyot alkotni, még hatalmas máshol megjelenő externáliák árán is. A részvényárfolyam hosszútávon bár trendszerűen mozog felfelé, de az utóbbi bő két évben durván alulteljesítő, ami a fő oka a Befektetői oldalon meglévő erősen mérsékelt, de azért pozitív hatásnak is.
Globális vállalati listánk jó eséllyel legkevésbé ismert szereplője egy kínai óriáscég, amelyik elsősorban alkoholtartalmú italok gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. Ők a második legkisebb összesített potenciális hatású szereplő, és az egyik legrosszabb adat elérhetőséget is felmutatóak egyben, ami tovább rontotta a helyzetet az amúgy is alacsony értékelés mellett. A Kweichow emellett nagyon konzisztens a gyenge teljesítményét tekintve, hiszen minden egyes kategóriában vagy a 36., vagy a 37. helyezést érte el csupán a 40 tagú rangsorban.
A legnagyobb problémát természetesen a vállalat alaptevékenysége jelenti, amely az alkohol káros hatásai miatt mind a Vásárlók, mind a Nyilvánosság területén komoly károkat tud okozni hosszútávon. Az előbbiek esetén fontos megjegyezni, hogy a minőség miatt a cég képes volt pozitív BLU-t elérni, de ennek nagysága olyan alacsony, hogy egyike volt az egyik legrosszabbaknak a globális óriások között. Bár az árfolyam 2015 és 2021 között szárnyalt, azóta azonban visszaesett és nyilvánvaló módon nemzetközi összehasonlításban durván alulteljesítő, ami a Befektetők számára inkább kijózanító hatással jár, még ha az eredményhányadok egészen lenyűgözőek is. Az Alkalmazottak esetén érdemi pozitív hatás figyelhető meg, ez azonban itt sem elegendő ahhoz, hogy a lista alsó 10%-ból ki tudjanak kerülni.
Bár a Petrochina csupán az utolsó előtti a piaci kapitalizációt tekintve a Blue Valew teljes, integrált értéket mérő globális vállalati listáján, a hatásai jóval nagyobbak ennél, mind az Alkalmazottak, mind a Vásárlók, és még inkább a Nyilvánosság területein. Olyannyira, hogy a valódi méret alapján egyenesen a 9. helyet foglalja el, amit a nagy olajóriások közül csak az Exxonmobil volt képes felülmúlni. A kínai vállalat azonban bár negatív összesített BLU-t termelt, de volt egy terület, ahol meglepő módon képes volt szignifikáns szinten jobb eredményeket elérni, mint amerikai vetélytársa.
Ez pedig a Befektetőké, ahol a Petrochina a 12. helyet tudta megkaparintani. Ez azért is érdekes, mert a részvény évtizedek óta csökkenő trendben volt, ám az utóbbi négy évben a papír ismét szárnyalni kezdett, és bár a teljesítménye ezen időtávon hasonló, mint az Exxonmobil, a Petrochina tavaly és idén is nagyot ment, a befektetők jó része pedig gyakran a recency bias foglya. A kínai nagyvállalat a régiós - egyébként is gyorsan fejlődő - társaihoz képest jobb helyezést tudott elérni az Alkalmazottaknál is, ahol a nagyon magas létszám komoly súlyelőnyt és nagyobb pozitív BLU hozzájárulást jelentett a cég számára, mint a szektorban lévők esetén.
Azonban hiába minden pozitív folyamat, ha a fosszilis energiahordozók kitermelése és légkörbe eregetése olyan szintű negatív BLU-t okoz, ami bőven mínuszba tolja az összesített mérleget. Ezen a területen a Petrochina a dobogó harmadik helyét szenvedte el, természetesen hátulról nézve. Mindez természetesen masszív összesített károkozást jelent, amit tovább ront a második legrosszabb adathiány mutató is.
A Coca-Cola a Blue Valew globális listájának legkisebb értékű tagja, ugyanakkor hátulról az első, amelyik már képes volt valamennyi pozitív összesített BLU-t termelni. Így az általa elfoglalt 35. helytől fogva felfelé mindegyik vállalat képes pozitív összhatást elérni az érintettek felé - nagy átlagban. Bár megítélése és valódi eredményei igencsak vegyesek, az élelmiszeripari cég emellett a reportingra nagyon is odafigyel, ami sokkal járul ahhoz, hogy a legjobb tízbe kerüljön az adatok elérhetőségét tekintve. Ez azonban önmagában még természetesen kevés ahhoz, hogy ne kerüljön minden egyes kategóriában bőven a lista hátsó felébe.
Az ESG iránti erőfeszítések a leginkább az Alkalmazottak területén fizetődnek ki, legalábbis ami a relatív teljesítményt jelenti. A cég odafigyel a divatosabb elvárásokra, legyen szó nemi és kisebbségi esélyegyenlőségről, és a magasabb kvalitású munkavállalóknak mindentől függetlenül is kiváló körülményei vannak. Szintén viszonylag jók az eredmények a Vásárlóknál, ahol a jó pár mélyen egészségtelen zászlóshajó termék mellett azért egészségesek is sorakoznak, és egyébként magas termékhűséget, elégedettséget is tapasztalni.
A Befektetők már kevésbé örülhetnek, a részvényárfolyam például közel három éve alig tudott érdemben elmozdulni és mélyen alulteljesítő, tulajdonképpen most is alig van a COVID előtti csúcs felett. Ahol azonban a Coca-Cola egyértelműen durván negatív BLU gyárrá változik, az a Nyilvánosság területe. A vállalat világelső a műanyag hulladék forrása tekintetében, emellett az egészségügyi rendszerre gyakorolt hatást és természetesen a teljes értékláncon meglévő GHG kibocsátást sem szabad elfelejteni, ami mind-mind komoly problémát okoz és jelentős mértékben hozzájárul a Coca-Cola gyenge összesített eredményéhez.
Egy újabb élelmiszeripari óriás került a listánk hátsó részére, de már a pozitív összesített BLU-t termelő tartományba. Itt azonban a Coca-Colával szemben az egészségkárosító hatások valamivel kisebbek, ugyanakkor van egy stakeholder csoport, ahol egyike volt a leggyengébben teljesítőknek a Nestle. Az adathiány mutató és a teljes hatás tekintetében is szinte pontosan a negyvenes globális vállalati lista kellős közepén van a vállalat, így teljesítménye minden szempontból fontosnak tekinthető.
A Nyilvánosság felé az ipari aktivitás, a hatalmas energiafelhasználás - amely részben nem éppen tiszta forrást használ - és még inkább az egészségügyi rendszerekre történő nyomás okoz nagyon komoly negatív teljesítményt. Ennél talán sokaknak meglepőbb, hogy a Nestle a Befektetők csoportjánál is negatív BLU-t termelt, ami elsősorban az utóbbi évek gyenge részvényárfolyamának tudható be, illetve annak a ténynek, hogy bár a cég stabil nyereséggel büszkélkedhet, de ez nem nő, amihez szokatlanul magas értékeltség tartozik.
Sokkal jobb a helyzet az Alkalmazottak terén, ahol a svájci cég ennek megfelelően is bánik a munkavállalókkal, így könnyedén a középmezőnyben van. A Vásárlók a termékek jellege miatt az átlagnál bőven alacsonyabb súllyal szerepelnek a modelljeinkben a szektor társakkal együtt, de a viszonylag jó teljesítmény így is képes volt arra, hogy egyértelműen a szerény, de pozitív tartományba lendítse vissza az összteljesítményt.
Nem meglepő, hogy autógyártó cég is rajta van a listánkon, és szintén nem ad meglepetésre okot az sem, hogy inkább a rangsor hátsó részén foglal helyet. Ráadásul a teljes potenciális hatást tekintve a világ legtöbb személyautót előállító csoportja a legértékesebb globális cégek között is az első harmadban foglalhat helyet, így minden amit tesz, komoly következményekkel jár. Ezek pedig nem mindig pozitívak, még akkor sem, ha az összesített hatás azért bőven pozitív, és sokkal erőseb is, mint a listán mögötte lévő vállalatoké. Külön ki kell emelni a negyedik legjobb adathiány mutatót, ami a hosszú évek alatt felépített igényes reportoláson alapszik.
A Vásárlók körében ugyan népszerű a Toyota, elsősorban megbízhatósága és alacsony relatív költségei miatt, de a márkahűség így is közepes, egész egyszerűen azért, mert a legtöbbük szívét nem dobogtatják meg a Toyota és egyéb márkái által a futószalagokról kiguruló autók. Ennek köszönhető a közepes helyezés a csoporton belül. Ahol igazán jól teljesített a japán cég, az a Befektetőké, és bár a közkézhányad magas, a súly nem tud elég magas lenni, hogy ez alapvető változást hozzon az összesített BLU előállításban.
Az Alkalmazottak és Nyilvánosság területén viszont a fajlagos érték előállításban a lista hátsó hatodában foglal helyet a Toyota. Az előbbiek esetén a legrosszabbat a munkakörülmények, munkaidő, munka-magánélet egyensúly ártott a legtöbbet, bár itt még azért sikerült temérdek pozitív BLU-t előállítani. A Nyilvánosság esetén ugyanakkor ez már masszív mínuszokat hozott, ami a termékek Scope 3 kibocsátásának tudható be főként, hiszen a Toyota szándékosan lassan reagált az elektrifikáció forradalmára, ami egyelőre a teljes hatást tekintve durván lefelé húzza a teljesítményt.
Az Amazon úgy lett listánk legnagyobb potenciális hatású tagja, hogy egyetlen méretet mutató nyers metrikában sem került az élre, hiába van rengeteg (gyakran szezonális jelleggel felturbózott) alkalmazottja, a Walmart megelőzi, hiába értékelik közel 2 000 milliárd dollárra, a legnagyobb tech cégek így is megelőzik, összességében azonban mégis a legerősebb mértékű a befolyása a különböző stakeholderek életére. Ez a hatás azonban nem mindig pozitív, vagy ha mégis az, akkor mindegyik területen eléggé gyenge, így a lehetőségekből nagyon keveset valósít meg.
Nem túlzás állítani, hogy az Amazon felfordította a kiskereskedelem és a felhő szolgáltatások világát is, ezzel nagy könnyebbséget adva a Vásárlók csoportjának. Az elégedettség és a pozitív hatás temérdek, de az erős versenyben ez is csak a 33. helyre lett elég, ráadásul a terület súlya meglehetősen alacsony, a valós jelentősége fogyasztói oldalon korlátozottabb, mint a legtöbb lista tag esetén. Szintén van érdemi BLU termelés befektetői oldalon, de ez is inkább a hosszú távú teljesítménynek köszönhető, így itt is csak a 29. helyen tudott fentmaradni a vállalat.
A Nyilvánosság előtt a terület foglalás, a rengeteg kiszállítás és szerverpark üzemeltetés érdemi negatív hatással jár, de mégis sikerült itt némi fajlagos fejlődést kicsikarni, így itt a 26. helyet is meg tudta csipni a cég. Ahol a legnagyobb kihagyott lehetőség van, az egyértelműen az Alkalmazottaké, beleértve az idényjellegű munkavállalókat is, akik a mai napig meglehetősen rossz körülmények között, alacsony megbecsültséggel végzik jobbára lélekölő munkájukat. Az alacsony kvalifikáltság miatt ez így is enyhe pozitív hatást jelent, de csak 39. helyet a stakeholder csoportnál. Ráadásul az összes listán lévő tag közül ennek a területnek a második legnagyobb a súlya, így a relatív alacsony teljesítmény tovább húzza lefelé az összesített listán az Amazont.
A lista alsó negyedének a legfelső részén sem véletlen, hogy hasonló tevékenységű vállalatok vannak, így a másik, régebbi kiskereskedelmi óriás, a Walmart is itt kapott helyet. Bár sokakban még él a hagyományos szereplő a digitális trónkövetelővel szemben mítosza, a valóságban ez a vállalat is jó ideje komoly online jelenléttel rendelkezik, még gyorsabban is nő, mint az Amazon. Ennek ellenére a piaci értéke jócskán elmarad tőle, ami részben magyarázza azt, hogy a nagyobb árbevétel és létszám ellenére miért “csak” a 4. a teljes potenciális hatás tekintetében. A Walmart kategóriánkénti teljesítménye hasonló, enyhe előnyét egyetlen stakeholder csoportnak köszönheti.
A Befektetők között ugyanis a cégnek sikerült bekerülnie a legjobb 20 közé, az árfolyam jelenleg is mindenkori csúcs környékén van, de nem is a teljesítmény a legfontosabb, hanem a stabil trend és a relatív alacsony volatilitás. Sajnos ennek a stakeholder csoportnak a súlya meglehetősen alacsony az egyéb magas hatások miatt, de nem elhanyagolható. Ettől eltekintve pedig minden más kategóriában egyértelműen átlag alatt teljesített a Walmart.
A Nyilvánosság esetén a 24. hely még egész jónak is mondható és érdemi törekvéseket jelez, hiszen a helyi közösségekre, a közlekedési infrastruktúrára, a környezetre általában és persze a hatalmas hálózat által elfoglalt területekre, illetve a légkörre komoly hatást gyakorol a vállalat. Még rosszabb a helyzet az Alkalmazottak terén, ahol csak egyetlen hellyel sikerült lenyomni a borzalmas teljesítményű Amazont, miközben az erős versenyben a mérsékelt érdemi pozitív hatások miatt hátulról csak a második lett a kiskereskedelmi óriás.
A pénzügyi szektor a viszonylag alacsony közvetlen környezetterhelés és a szürkébb szolgáltatások együttese miatt jellemzően a középmezőnyben, esetleg annak elején foglal helyet, de a pénzügyi eredményekre a szokásosnál érzékenyebb az összesített megtermelt BLU,főleg abban az esetben ha a részvényesek száma nagyon magas. Hasonló a helyzet a Blue Valew globális vállalati listájának alsó harmadában lévő nagy pénzintézet esetén is. A Bank of America viszonylag gyenge összesített teljesítményét az egyik területen nyújtott nagyon gyatra eredmények, illetve egy másik helyen meglévő alacsony súly pecsételi meg.
A legrosszabb teljesítmény a Befektetők oldaláról érkezik, ami hitel oldalon sem túl erős, de részvényesi szempontból borzasztó. A Bank of America árfolyama jelenleg is a 20 éves csúcsa alatt van, ami a nagy indexeket elnézve hatalmas csalódás. A kurzus mind a mai napig nem heverte ki a nagy válság hatásait, ami akkor történt ahhoz képest a COVID sokk csak egy könnyed este séta a parkban. A teljesítmény itt annyira rossz, hogy egyenesen BLU mínusz keletkezik, erre csak egyetlen másik lista tag esetén volt még példa. A Nyilvánosság felé szintén negatívak az eredmények, de ezek mértéke az átlaghoz képest mérsékelt, relatív szempontból így a bank itt érte el a legjobb helyezést.
A másik probléma a Bank of America esetén, hogy hiába van viszonylag jó eredménye az ügyfélelégedettség és a kapcsolódó területek esetén, a fősodorba tartozó pénzügyi szolgáltatások jelentősége eléggé alacsony, így ezen jó teljesítmény nem tudja eléggé átbillenteni a mérleget. Hasonló a helyzet az Alkalmazottak területén, itt is középmezőnyben van a cég, a munkatársak száma sem tartozik az élbolyba, ezért a súly miatt itt sem tesz hozzá nagyot az összesített BLU termeléshez a stakeholder csoport enyhe öröme.
Az újabb kiskereskedelmi óriás is hasonló helyezést ért el, mint az ágazat többi tagja, amiben itt sincs semmi igazán meglepő. Az amerikai barkácsáruház, amely valójában sokkal több, mint ez a megnevezés, egyetlen kategóriában sem tudott a lista első felében végezni, de igazán rossz teljesítménye sem volt sehol, így a többségében enyhén átlag alatti eredményei a maguk módján kiegyensúlyozottnak mondhatóak. A vállalat méretével és adatközlésével is a mezőny szürke részében található.
A Home Deport környezetterhelése persze hatalmas, de közel sem annyira, mint a hasonló cégeké, így itt volt képes elérni a legjobb helyezést. Szintén egészen jók az eredmények a Befektetők számára, ahol egyébként kifejezetten erősnek mondható a BLU termelés, ám az utóbbi időben szárnyaló részvénypiacok mellett ez is csak a 28. helyre volt elegendő az alternatívák erős mivolta miatt.
Sokkal rosszabbul szerepelt a cég az Alkalmazottak terén, de ez sem meglepő, hiszen az ágazat munkavállalójának lenni a legtöbbek számára messze van az ideálistól: alacsony jövedelem, nehezen kezelhető munkaidő, közepes munkakörülmények a jellemzőek. A Home Depot által forgalmazott termékek korlátozott mértékben járulnak hozzá a Vásárlók életéhez, ennek megfelelően itt sem látunk csodát, a gyenge helyezés így csak az alacsony súly miatt mérsékelt szinten rontja az összesített BLU termelést.
Nem ciklikus, fogyasztói, azon belül is háztartási és személyes higiéniai termékeket gyártó globális vállalatként semmi meglepő nincs mint a Blue Valew teljes integrált értéket mérő listáján a középmezőny aljában lenni, hiszen a tevékenység érdemi környezetterhelést hoz magával, a vevőkre gyakorolt hatás pedig mindenképpen mérsékelt marad. Ám a Procter & Gamble a helyezése ellenére két érdekes tendenciával is felhívja magára a figyelmet. Az egyik, hogy mennyire konzisztens módon mindenhol a negyedik kvintilisbe került az egyes stakeholdereket tekintve. A másik pedig, hogy az egyik legjobb adathiány mutatót tudta bemutatni, ami nem kis részben az erős reportingnak köszönhető. Ez azonban érdemben már nem tudta javítani a vállalat helyezését.
A Befektetők alapvetően elégedettek lehetnek, még akkor is, ha összességében az elért eredmények a tevékenység jellege folytán ennél sokkal jobbak már nem lehetnek, és hiányzik a relatív erő. Az Alkalmazottak a cég méretéhez képest viszonylag alacsony száma rányomta a bélyegét a terület súlyára, így a teljes BLU előállítás kapcsán is korlátozott a hatása. A Vásárlóknál ennek az ellenkezője a helyzet, de magas elégedettséget itt aligha érdemes várni, a nagy hozzájárulás inkább annak köszönhető, hogy az egyéb területek is visszafogottan muzsikálnak. Végezetül a Nyilvánosság esetén az ipari, logisztikai tevékenység emissziója, a területek foglalása, a nagy műanyag felhasználás mind lefelé nyomják a BLU termelést.
A Tencent egyike a legrosszabbul teljesítő technológiai vállalatoknak a listánkon, de ez nagyrészt egyetlen területnek tudható be, minden más területen a középmezőnyben vagy egyenesen a legjobbak között szerepelt a kínai internet és gaming óriás. A távol-keleti ország öles léptekkel lépked előre a hatások reportingjának területén, de ez a vállalat egyelőre nemcsak a nyugati, hanem még a hazai cégektől is jelentős lemaradásban van ezen a területen, ami miatt az adathiány mutató éppen csak lemaradt a hátulról nézett dobogóról, ezzel rontva az egyébként ígéretesnek tűnő eredményeket.
A legrosszabbul a Tencent befektetői, pontosabban a részvényesek jártak , akik a pártállam brutális szabályozói és gazdasági hadjárata miatt az elmúlt bő három évben ide tett pénzük mintegy felét veszítették el. Ez olyan súlyos hatás a közben nem is kicsit emelkedő részvénypiacok mellett, hogy a vállalat ennál a stakeholder csoportnál az utolsó helyet érte el a globális listánkon. Egy nagyon kicsivel az átlag alatt teljesített a vállalat a Vásárlóknál, itt azonban már masszívan pozitív BLU áramlás figyelhető meg összességében. A helyezést rontották adatvédelmi és mentális egészséget veszélyeztető problémák, amelyek kisebb-nagyobb mértékben az összes hasonló közösségi média és gaming céget érintik, itt azonban az állami ernyő valamivel nagyobb gondot, gondokat okoz.
Technológiai cég révén a Tencent már a lista első harmadának szélénél táncol a környezetterhelés és általában a Nyilvánosság felé nyújtott teljesítmény tekintetében, itt érdemi lépések vannak a hatások javítása érdekében, koránt sem csupán a tevékenységi körnek köszönhető a relatív jó eredmény. Ahol pedig meglepően jól teljesít a csoport, az az Alkalmazottak területe, itt már a legfelső kvintilisbe is sikerült bekerülni, ami hatalmas fegyverténynek tekinthető. Az alacsony súly miatt ez azonban erősen korlátozott mértékben tudott az egyértelműen átlag alatti összeredményen javítani.
A Mark Zuckerberg vezette vállalatcsoport évek óta komoly össztűz alatt van, és a valódi értékteremtést elnézve ennek komoly okai vannak. Ezzel szemben úgy tűnik, hogy a cég továbbra sem fordít elegendő figyelmet a stakeholderek nagy részére, és ezzel éppen azt éri el, amit számos tanulmány igazol: ha a többség nem elégedett, akkor senki sem elégedett igazán. A cég így minden egyes kategóriában a negyedik decilisben ragadt, ami miatt az összkép esetén is hasonló a helyzet.
A legrosszabbul a Meta a Nyilvánosság előtt szerepelt, ahol annak ellenére lett 31., hogy a megújuló energia részaránya kifejezetten jónak mondható és általában is viszonylag jók a környezetterhelési adatok. A gyenge teljesítmény oka kifejezetten a társadalomra gyakorolt negatív hatás, ami mögött a polarizáció, az extremitások, a hamis hírek terjedése, és a függőség kialakulása is szerepet játszik.
Minden más területen a Meta Platforms csak azért került enyhén átlag alatti helyre, mert erős a verseny. A Befektetők ugyan bőven jól jártak, de a számos fent említett probléma és az ezzel összefüggő kockázatok valamelyest lefelé húzták a BLU termelést, pedig Zuckerberg és csapata eléggé rájuk hegyezte ki a netes gőzhengert. A Vásárlók és az Alkalmazottak körében egyértelműen pozitív a teljesítmény, de messze van a tökéletestől, az utóbbiak esetén az alacsony súly miatt a teljes BLU eredménybe csak erősen korlátozottan tud “beleszólni”. Pedig erőforrás a hasonló technológiai cégekhez hasonlóan erre lenne, ám a Meta ezzel nem tud, talán nem is akar igazán élni, a cél széllel szemben a részvényesi érték maximalizálása.
A Broadcom egy sokak számára kevésbé ismert vállalat, amely internetes és egyéb távközlési eszközöket, chipeket gyárt, megoldásokat szállít. Mégis egy ízig vérig Szilícium-völgyi cégről van szó, amely a listánkon a 23. legnagyobb hatású szereplő, piaci kapitalizációját tekintve pedig a 12. legnagyobb volt a világon. Ennek ellenére a reporting gyenge, csak a legrosszabb negyedben kapott helyet, ami a kedvező tevékenység átlag alatti helyezését részben indokolja.
Mivel a cég komoly hardver igénnyel, ehhez kapcsolódó beszállítói lánccal és gyártással is rendelkezik, ezért a kibocsátás és egyéb környezetterhelés szintén rosszabb jó pár netes vagy szoftvercégnél, és csak a 25. helyre tudtak itt felérni a Nyilvánosságnál. Szintén átlag alatti a teljesítmény az Alkalmazottaknál, bár nem sokkal, ám itt az alacsony közvetlen és közvetett létszám eleve kisebb súlyt ad a Stakeholder Csoportnak.
Még rosszabb a helyezés a Vásárlóknál, de itt is igaz, amit sokszor leírtunk már: a BLU termelés itt már nagyon komoly szinten van, inkább csak az erős verseny tolta lefelé a relatív teljesítményt. Ahol viszont a Broadcom hasít, az egyértelműen a Befektetőknél van, itt a negyedik legjobb eredményt érte el, ami a szárnyaló profitnak és a vele szárnyaló árfolyamnak köszönhető elsősorban, mindezt stabil trendben és alacsony látható pénzügyi kockázatokkal párhuzamosan.
Az egészségügyi termékeket, gyógyszereket gyártó vállalat már csak tevékenysége miatt sem maradhatott le nagyon a globális vállalati listánkon, de az is segített rajtuk, hogy negyven legnagyobb piaci értékű cég közül ők voltak azok, ahol a legalacsonyabb volt az adathiány mutató. Volt ugyanakkor egy olyan terület, ami lefelé húzta őket, így még csak a felső 50%-ba sem fértek be. Emellett pedig a többi területen sem alkottak kiemelkedőt, így meg kellett elégedniük a szürke középmezőnnyel.
A Johnson & Johnson a legrosszabbul a Befektetőknél teljesített, ami főleg a visszafogott pénzügyi eredményeknek és a részvényárfolyam alakulásának tudható be, ez utóbbi alacsonyabban van, mint a pandémia előtti csúcs, vagyis bő négy éve nem volt képes elmozdulni semerre, miközben a piac nagy része jelentőset emelkedett. A megújuló energia, emisszió, biodiverzitás és hasonló területeken a többséghez képest a látszat ellenére szintén kevesebb sikeres erőfeszítést tett, ráadásul a csoport érintett volt az opioid válságban is, így itt is a lista utolsó harmadába szorult.
A gyógyszerek fontosak és hasznosak a fogyasztóknak, főleg ha egy széles vertikumot átfogó termékpalettáról van szó, és ez nincs másképpen a Johnson & Johnson esetén sem, így itt már a felső 50%-ban van a vállalat, de a nagy versenytársaknak a szintjét ennek ellenére sem sikerült elérni. Végezetül említeni kell az Alkalmazottakat, ahol a cég pontosan a mezőny közepén végzett.
Hiába a pénzügyi szektor relatív alacsony környezetterhelése, a másik nagy amerikai pénzintézet mellett ugyan egy kicsit jobb helyezéssel, de a JP Morgan is a globális lista második felébe szorult. A stakeholderek tekintetében a nagy bankcsoport kétarcú, hiszen volt kettő ahol a rangsor alsó negyedébe, és szintén kettő, ahol pedig egy helyezés híján a felső negyedébe. Az eredő így a középmezőny, annak is egy kicsit a hátulja.
A Befektetők alapvetően elégedettek lehetnek, a JP Morgan a monetáris lazÍtás, az infláció és a gazdasági növekedésnek is a nyertese, a marzsok és a részvényárfolyam teljesítménye is nagyon jónak minősíthető. Szintén pozitív, és a listán még előrébb van a Nyilvánosság felé mutatott kép, ami nagyrészt a tevékenység jellegének, az ebből fakadó viszonylag alacsony környezetterhelésnek köszönhető, de a cég sokat tesz a jó reportingért, és hamarosan elkészülő gigantikus központja a legnagyobb fosszilis energiahordozóktól mentes felhőkarcoló lesz New Yorkban.
Az Alkalmazottak kevésbé boldogok, és bár a pénzügyi ösztönzők erősek, a munka-magánélet egyensúly, az integritás sokat ront az összképen, ami azért még így is pozitív, mégis csak a 30. helyre elegendő. Még rosszabb a helyezés a Vásárlók között, akiknek amúgy sem a szíve csücske a szektor, de a JP Morgan esetén még valamelyest gyengébb is a helyzet, szintén pozitív, de fajlagosan gyenge BLU termelés mellett.
A 23. helyezetthez képest BLU hatékonyságot tekintve nagy ugrással érünk el listánk 22. tagjához, amely az élő legenda, Warren Buffett által hat évtizede vezetett vagyonkezelő vállalat. Ezt a pozíciót a Berkshire úgy érte el, hogy minden egyes kategóriában ennél jobb helyezést ért el, de a súlyozás miatt a teljes BLU termelés fajlagosan ennél kedvezőtlenebb eredményt hozott magával. Az sem segített, hogy a rendkívül heterogén portfólióval rendelkező cégnél nehezebb megfelelő adatokat hozni, ami miatt ebből a szemszögből csak a 36. legmegbízhatóbb tagja a listánknak, ami szokatlannak tekinthető a BLU potenciál alapján számolt 7. legnagyobb cégtől.
A legjobb helyezést Buffették a Befektetőknél érték el, itt az 5. pozíciót sikerült megkaparintani, ami érthető a sok évtizedes track record, az alacsony kockázat, és a részvényárfolyam alakulása láttán. Azonban a Berkshire a 40 globális óriásvállalat közül az utolsó előtti a tulajdonosi kör koncentráltságát tekintve, így ennek a területnek igen alacsony a súlya. Sokkal komolyabb a hozzájárulása az Alkalmazottaknak, ami a rengeteg befektetés arányosan számolt munkavállalói létszáma miatt jóval nagyobb hozzájárulást jelent, ráadásul itt szinte minden paraméterben igen erős a cégcsoport teljesítménye.
Valamivel rosszabbul alakult a Vásárlóknál és a Nyilvánosságnál a helyezés, de itt a középmezőny nem meglepő, hiszen a már említett változékony portfólió kiegyensúlyozza egymást, és nagyon kiemelkedő, vagy éppen lemaradó teljesítményt nem is lehetne elérni. Mindenesetre azért itt is sikerült a két kategóriában is a felső 50%-ban teljesíteni, így bár a teljes BLU termelés arányában csak a 22. lett a Berkshire, összességében senki sem lehet elégedetlen.
A nagy amerikai gyógyszergyártó úgy lett mindössze 21. a Blue Valew globális listáján, hogy a legrosszabb stakeholder helyezése 22., és két kategóriában is a legjobb tízbe tudott kerülni, sőt: egy esetben még az ezüstérmet is megkapta. A látszólagos ellentmondás oka, hogy éppen ott tudott a legjobban teljesíteni, ahol a relatív hatás súlya sokkal kisebb.
Ezek egyike az Alkalmazottaké. Itt a 7. legjobb cég lett az Ely Lilly, ami nem csoda, hiszen a magas jövedelmek, kiváló karrierlehetőségekkel és munkakörülményekkel, illetve biztonsággal járnak. A vállalat azonban az egyik legkisebb munkavállalói létszámmal rendelkezik a listán lévők között, és ez rá is nyomja a bélyegét a BLU hozzájárulásra ezen a területen. Még sokkal jobb a teljesítmény a Befektetőknél, ahol 2. lett. Ez nem is csoda, hiszen a részvény árfolyama öt év alatt közel nyolcszorosára emelkedett, ráadásul tette ezt ehhez képest szokatlanul alacsony volatilitás mellett, nagyon sima trendben, erős fundamentumokkal kísérve. A közkézhányad nem kicsi, így itt az azért már arányosan is sok BLU termelődik.
A Vásárlók területén már a középmezőnyben van az Ely Lilly, és bár vannak fontos gyógyszerek és történelmi fejlesztések a cégnél, a vállalatot jónéhány botrány övezi és a vevők számára a hasznosságot jelentős mértékben rombolja az őket és betegségüket kihasználó árazás (jó példa erre az inzulin) vagy egyéb visszaélések. Ráadásul toronymagasan ennek a stakeholder csoportnak van a legnagyobb súlya a BLU potenciálban. A Nyilvánosság felé pedig a termelői, logisztikai kapacitások tipikus környezetterhelése miatt került szintén a középmezőnybe a cég, összeségében a lista majdnem pontosan feléhez visszahúzva az gyógyszergyártót.
A világ egyik, ha nem a legismertebb céges szlogenjének a birtokosával immáron a globális, teljes és valós értéket mutató listánk első felébe értünk. A pénzügyi szektorban lévő vállalat minden tekintetben megfelel a tevékenységétől elvártnak és a középmezőnyben látható, azonban így is van egy terület, ahol felülteljesíti a társait is, és a legjobbak között található. Az adathiány mutató is a legjobb 10 között van, ami segíti a cég megítélését.
A legjobb stakeholder csoportnak mutatott teljesítmény a Nyilvánosságnál van, ami az alacsony környezetterhelésnek és az üzemeltett rendszer miatti kiváltott készpénzforgalomnak is köszönhető. A BLU mínusz így itt rendkívül alacsony, és a fajlagos eredmény a dobogó harmadik fokára repíti a Mastercardot. Nem lehetnek elégedetlenek a Befektetők sem, a világ egyik legstabilabb vállalatában van a pénzük, amihez képest még magas árfolyamemelkedés is jelen van, ennek ellenére a trend nem annyira erős, ez azért visszalöki a középmezőny első felébe a céget.
Az Alkalmazottak terén már több kívánnivalót hagy maga mögött a cég, az erős technológiai háttér kialakításához és üzemeltetéséhez nagyon magasan kvalifikált munkaerőre van szükség, és a cég teljesítménye csak jónak mondható a megtartásukban. A Vásárlóknál inkább az okozza a problémát, hogy a szolgáltatás szinte teljesen megszokottá vált, nem is nagyon éri el az ingerküszöbüket, kivéve azokat az eseteket, ha valamilyen probléma van, illetve nem tesznek jót a még mindig magas költségek sem. Összességében azonban így is bőven ebben a kategóriában keletkezik a legtöbb BLU, és az erős versenyben ez sem tekinthető rossz teljesítménynek.
A világ legnagyobb egészségügyi szolgáltató és biztosító vállalata a Blue Valew módszerten oldaláról egy látványosan kétarcú szervezet: van amiben egészen kivalóan, és van amiben bőven az átlag alatt teljesít. A kettő eredőjeként a középmezőnyben veszik el a cég, pedig pozitív és negatív szempontból is bőven van rájuk miért odafigyelni. Ráadásul a UnitedHealth benne van a 10 legnagyobb hatású vállalat között az egész világon, emiatt sem érdemes átsiklani felettük.
A cég lett a teljes globális listánkon a legelső a Befektetők között. Bár a részvényárfolyam az utóbbi mintegy két évben nem igazán tartott a piaccal, a hosszú távú teljesítménye, főleg a kockázatokkal összevetve páratlan. Ez az ami kiemeli őket az olyan papírokkal szemben, amelyek magasabb nyereséget hoztak. Emellett pedig azt sem szabad elfelejteni, hogy az utóbbi években (a legutolsó negyedév kivételével) a pénzügyi mutatók tovább javultak és az értékeltség ezekhez képest mértéktartó, miközben a hitelezői oldal is nagy stabilitást élvez. Ráadásul a UnitedHealth második lett a Nyilvánosság előtt, és bár a hatás minimálisan negatív, ez már nem is látszik szabad szemmel. A fő ok itt az egészségügy tevékenysége mellett a tevékenységből eredő fajlagosan alacsony környezetterhelés ideális közeli kombinációja.
A sötét oldal itt az Alkalmazottak és a Vásárlók körében jelenik meg. Az előbbi esetben a szektorra jellemző nyomott javadalmazás (ami részlegtől függően erősen különbözik azért), és a még nehezebb munkakörülmények, munka-magánélet egyensúly hiánya okolható. A másodiknál inkább az egészségbiztosítási csoport nem mindig etikus magatartása, több botrány és visszaélés gyanú az, ami lefelé húzza a szolgáltató részleg munkatársainak valóban áldozatos munkáját. Ezen pedig még a socialwashing jellegű megnyilvánulások sem segítenek, sőt: inkább rontanak. Nagy kár a belső integritás hiányáért, mert az egyik legjobb lehetőségű cég a globális listánkon.
A luxuscikkeket maga alá gyűjtő LVMH tevékenységéhez hű módon egészen eltérő helyezéseket ért el a listánk kategóriáiban, aminek az eredőjeként közel 50%-os BLU hatékonyságot ért el, és a teljes rangsorban a középmezőnyben foglalhat el. A cégcsoport az egyik stakeholder csoportnál dobogós helyezért ért el, egy másiknál is bőven az átlag felett teljesített, de két területen már gyengébben muzsikált. Egyik sem jelent meglepetést.
A Vásárlók nagy többsége rajong az LVMH márkáiért, legyen szó ruháról, táskáról vagy éppen pezsgőről, és imád dúskálni a luxusban, a minőséget magasra tartja. Ennek köszönhető, hogy itt a második legjobb helyen végzett a Vállalat. Ha ehhez fogható endorfin eufória nincs is, de az Alkalmazottaknak sincs oka a panaszra, itt a 13. legjobb lett a cég, ami a magas jövedelmek és viszonylag jó körülményeknek köszönhető, akár az identitáshoz is hozzájáruló erős márkanevek mellett.
Egy kicsit gyengébben muzsikáló, de azért inkább csak az erős versenyben közepesnek mondható a Befektetők területe. Itt a BLU termeléshez történő hozzájárulást visszafogta, hogy a koncentráltabb tulajdonosi kör miatt a szokásosnál kisebb súllyal kellett számolni. A Nyilvánosság esetén pedig a termelés miatt, továbbá a szociális érzékenység és a helyi közösségek érdekeivel kevésbé foglalkozó tevékenység okán csak a 30. hely jött össze, ami érdemben tett hozzá ahhoz, hogy az LVMH azért messze álljon a legjobbaktól az összesítésben is.
A másik nagy bankkártya márkához nagyon hasonló, egy kicsivel jobb eredményt tud felmutatni a Visa. A kategória helyezéseket tekintve két területen is a legjobb tízbe került a cég, a másik két esetben viszont egy kicsivel az átlag alatt teljesített a globális listánkon, ami hasonló profilt rajzol fel, mint a nagy versenytárs, nem éppen meglepő módon.
A legjobb eredmények a Nyilvánosság felé történtek, hiszen a pénzügy és a technológia eleve fajlagosan alacsony környezetterhelést jelent, de a Visa által üzemeltetett fizetési és egyéb rendszerek jelentős mértékben elősegítik azt is, hogy a fenti szektorok szinte összes szereplője kisebb kibocsátást és egyéb környezetterhelést valósít meg. Így itt az összesített negatív hatás minimális, és a 4. legjobb helyet jelenti. Szintén nagyon jók az eredmények a Befektetők felé, és igazából ez az a terület, ahol a Visa egyértelmű előnyt szerez vetélytársával szemben.
Az Alkalmazottak körében közepes eredményeket szállít a Visa, ritkán jelent igazán kívánatos munkahelyet a cég, ugyanakkor a fejlett világban elvártakat azért teljesítik. Mivel a munkatársak száma relatív alacsony, a BLU számításnál alkalmazott súly sem magas, így itt még nem húzza lefelé komolyan az összteljesítményt a kategória. Kevésbé jó a helyzet a Vásárlóknál, ahol a súly azért már jóval nagyobb, ráadásul a tevékenység jellege miatt itt kevésbé valószínű nekik a kiemelkedő értékteremtés, így ez a kategória már érdemben visszarángatja a középmezőnybe a vállalatot az összteljesítmény rangsorában.
A Google-t jelentő Alphabet a világ hatodik legnagyobb hatású cége, és a tipikus stakeholder kategóriákban hírnevéhez méltón nagyon jól is teljesített. Az a tény, hogy a cég a középmezőnyben szerénykedik két tényezőnek tudható be: az egyik kategóriában kifejezetten gyengén teljesített, a legnagyobb súlyúban pedig a vártnál gyengébben. Emellett azért meg kell említeni, hogy a keresőmotor üzemeltetője nagyon sokat tesz azért, hogy a hatásait bemutassa és az információkat elérhetővé tehető filozófiája révén a legalacsonyabb adathiány mutatót érte el a teljes listán.
A leggyengébb terület az Alphabet esetén a Befektetőké, akik a lista utolsó negyedében kullognak csupán. Fontos, hogy az adatzárás még áprilisban történt, így ezen sorok írásakor itt lényegesen jobb eredmények lennének, de nagyon durva változás nem lenne: a volatilitás mértéke és a szektorral összefüggő relatív teljesítmény érdemben ront az egyébként magas hozamokon. A Vásárlók számára a kereső megszokottá vált, valós hasznossága mára mérsékelt, és inkább a motorháztető alatt van, és ahogy már sokszor leírtuk: az erős versenyben a jó teljesítmény csak erre elegendő.
A cég nagyon jól teljesített a Nyilvánosság területén. Bár éri számos kritika az Alphabetet az információbiztonság és az algoritmusok terén, összességében sokat járultak és ma is járulnak hozzá ahhoz, hogy könnyebb használható információhoz jutnia szinte mindenkinek. Emellett pedig relatív alacsony a környezetterhelése, amihez az érdemi lépések a tisztább energiaforrások használata területén sokat tesznek hozzá. A legjobban pedig az Alkalmazottaknál áll a cég, a nagyon magas jövedelmek jellemzően jó munka-magánélet egyensúllyal és kiváló körülményekkel párosulnak, itt a cég az ezüstérmet is el tudta hozni.
Alighanem az Nvidia az idei év legnagyobb sztárja a részvénypiacokon. Ez nem véletlen, hiszen az AI forradalom miatt a megfelelő chipek iránti kereslet felrobbant és nem úgy tűnik, mintha a folyamat lassulna. A vállalat teljesítménye azonban már inkább vegyesnek tekinthető, és nem minden stakeholder mondható maradéktalanul elégedettnek. Hiába lett a cég két kategóriában is dobogós, két területen viszont a középmezőnyben maradt. Ez nem véletlen, technológiai forradalmat nagyon nehéz kiegyensúlyozott fejlődés mellett megvalósítani.
Az Nvidia 3. lett a Befektetők körében. Talán még ez is kevésnek tűnik a részvényárfolyam brutális emelkedését látni, de egyrészt az adatfelvétel zárása jóval korábban történt és ma már ez még előrébb lökte volna a céget, másrészt figyelembe kell venni a volatilitást, a pénzügyi eredmények értékeltségre gyakorolt hatását és az egyéb finanszírozói kör érdekeit is. Ezek mind egy picit visszafelé húzzák az egyébként valóban elképesztően erős eredményeket. Az Nvidia egyenesen kategória első lett az Alkalmazottak esetén, ami a bónuszok szárnyalása mellett a minden területen erős körülményeket is jelenti. Sajnos ennek a területnek a súlya alacsonynak tekinthető, nem tudott igazán komolyan hozzátenni a teljes BLU eredményekhez.
Sokkal gyengébben teljesített a cég a Nyilvánosság és a Vásárlók körében. Az első esetben a megugró termelés érdemi környezetterhelése, és hiába a hatékonyság, volumenben az AI hatalmas erőforrás igényének is komoly negatív hatása van egyelőre. Az utóbbi csoport esetén már inkább a középmezőny elején van az Nvidia, itt a sokszor ismételt erős verseny miatt nem sikerült az alapvetően jó eredmények ellenére előrébb kerülni.
A gyógyszergyártók között és a teljes mezőnyben is egészen jó helyet ért el a Merck, amely rák, a cukorbetegség és számos fertőző betegség kezelésében nagy szerepet vállalt. Mégsem sikerült kitűnnie egyetlen kategóriában sem, minden tekintetben a szürke zónában maradt, ami miatt az összesített teljesítmény is csak a középmezőny elejére volt elegendő.
A Befektetők az utóbbi években nem panaszkodhatnak, nemcsak a mindenkori csúcs közeli árfolyamszintek miatt, hanem amiatt is, hogy a relatív teljesítmény is igen erős, ennél a méretnél csak legfeljebb néhány technológiai nagyágyútól marad el. A pénzügyi eredmények az optimizmust valamelyest azért lehűthetik, de ami még fontosabb: a nagyon hosszútávú árfolyamalakulás kifejezetten gyenge, ami visszahúzta a stakeholder csoportnál a céget a 22. helyre. Még rosszabb a helyzet a Nyilvánosság terén, hiszen a vállalat nem mentes a botrányoktól, környezetterhelése sem alacsony fajlagosan sem, és az adatközlés minősége terén is vannak problémák, így itt már inkább a középmezőny aljában találják magukat.
Az Alkalmazottak arcán már sokkal inkább látható mosoly, a kifejezetten magas elvárásokat támasztó cég magas jövedelmekkel és nagyon jó körülményekkel kényezteti őket, ami elég a 14. helyre ezen a területen. A legtöbb Vásárló szintén hálás a cégnek, ráadásul a tevékenység és a termékek jellege miatt ezek súlya is nagyon magas szintet képvisel az életükben, egyébként itt már majdnem a top 10-be is sikerült bekerülni az erős konkurenciaharc közepette.
A főként az autóipart fenekestől felforgató Tesla teljes hatása ahhoz képest nem is tekinthető nagynak, hogy mennyi szó esett a cégről és nagyszájú vezetőjéről az utóbbi években, de így is a 20. legkomolyabb a potenciális BLU termelést tudja felmutatni. A cég a részben általa teremtett lehetőségeket alapvetően jól használja ki, de amíg van két kifejezetten jól teljesítő terület, addig van két kifejezetten gyenge is. Az utóbbiakért nagy kár, mert a cégben több potenciál van, de az 52% közeli BLU hatékonysággal akkor sem kell szégyenkeznie Musknak és csapatának, ahogyan egyébként a kifejezetten alacsony adathiány mutató miatt sem.
A Tesla nem csupán a legelső lett a Nyilvánosság felé nyújtott fajlagos teljesítmény tekintetében, de az egyetlen cég volt a listánkon, amely képes volt itt pozitív eredményt produkálni. Ez még akkor is hatalmas fegyvertény, ha az előállított BLU összességében itt csak nagyon keveset tudott hozzátenni az összes megtermelt értékhez, de szemben a legtöbb vállalattal nem is volt lehúzó erő. A fő oka ennek az, hogy az elektromos autók és valamelyest az energiatároló rendszerek, illetve napelemek révén rengeteg emissziótól mentette meg az emberiséget, ami persze még mindig csak egy nagy pohár a tengerben. Szintén kifejezetten erős a teljesítmény a Vásárlóknál, akik az autók koncepcióját, a felhasználói élményt, jó fenntartási költségeket mind szeretik, magas megújítási mutatót, elégedettséget hozva, gyakran még a vevő identitásához is hozzájárulva.
A cég nem bánik igazán jól az Alkalmazottaival, ami részben Musk agresszív filozófiájának tudható be, a munkakörülménye, munka-magánélet egyensúly, a kiszámíthatóság hiánya nem képes ellensúlyozni az egyébként magas juttatásokat. Ez egy kihagyott lehetőség és érdemben járult hozzá, hogy a cég a két fenti kategória kiváló eredményei ellenére nem tudott az élmezőnyben végezni. Ami igazán sokat rontott a helyzeten, az pedig a Befektetőké, akik a bika által irányított részvénypiacon, mégis inkább a medvét láthatják maguk előtt az utóbbi időszakban.
A Costco lényegesen jobb eredményt ért el, mint a kiskereskedelmi láncok, ami elsősorban kiegyensúlyozott teljesítményének és egyedi megközelítésének köszönhető. A cég üzleti modellje más oldalról közelíti meg a piacot, ami miatt ügyesen kevésbé fontossá tesz egyes szempontokat, amelyek súlya valóban csökken, de természetesen nem tűnik le a BLU termelés során. Az elérhető adatok mennyiségét és minőségét nézve a vállalat tehetne többet a jobb reporting érdekében, ez azonban sokat nem rontott az egyébként erősnek tekinthető összesített helyezésen.
A Vásárlók a legfontosabb, legnagyobb súlyú stakeholder csoport, ahol igen jó eredményt ért el a Costoco azáltal, hogy egy időszakos díjas tagsággal magához húzta őket, és nagyon kedvező árakat biztosít, ami a hasonló termékeknél az elsődleges szempont a széles célcsoport esetén. A Nyilvánosság megterhelése mérsékelt, ami egy kicsit a tevékenységnek, egy kicsit pedig annak a törekvésnek az eredménye, hogy optimalizálja a logisztikai költségeket, ahol a ebben az esetben a legnagyobb emisszió keletkezik.
Ez részben oka a sikeres pénzügyi teljesítménynek és a Befektetők visszafogott örömének, ahol a 19. hellyel is sikerült a lista felső felében végezni. Ahol gyenge eredményeket várnánk, az az Alkalmazottaké, de a cég itt is beletett annyi erőforrást a területbe, hogy enyhén a felső 50%-ban legyenek. Összességében a Costco a 12. összesített eredményt úgy érte tehát el, hogy egyetlen kategóriában sem tudta ugyanezt elérni, azonban a szerencsés súlyok, és a kiegyensúlyozott, mindenhol egy kicsivel átlag feletti teljesítmény eredője a középmezőny elejére csempészte a céget.
Egyetlen kategóriában nyújtott kimagasló teljesítményének köszönheti a koreai cég, hogy egészen a 11. helyig tudott menetelni, éppen azon a területen ért el nagyon jó eredményeket, amelynek toronymagasan a legnagyobb a szerepe a tevékenységével kapcsolatban. Ráadásul két olyan stakeholder csoport is volt, ahol mélyen alulteljesített a Samsung, de még ez sem tudta igazán lefelé húzni őket.
A Befektetők a nagy részvénypiaci szárnyalást és a gyenge relatív teljesítményt látva nem lehetnek elégedettek, hiszen a kurzus mind a mai napig a 2021 elején lévő mindenkori csúcsa alatt van, és bár az utóbbi másfél évben van felfelé tartó trend, még így is lemaradóak, a kockázatok nem elég alacsonyak, a növekedési lehetőségek pedig ezen méret esetén már korlátozottak. Az Alkalmazottak esetén a körülmények messze vannak az ideálistól, főként a munkaidő kapcsán, amit az egyéb előnyök nem, vagy nem kellő mértékben ellensúlyoznak, így itt a cég a mezőny hátsó részéra szorult, ha nem is annyira, mint a Befektetők esetén.
A Nyilvánosság a tevékenység jellegéhez képest már egész jó, visszafogott BLU károkozással jár, a koreai gazdaság esetén pedig már egyenesen pozitívnak tekinthető - szigorúan társadalmi szempontból. Sajnos ez utóbbi szerepe ma már nem olyan magas. Ami a Samsungot megmenti, sőt egyenesen a 11. helyre repíti, az a sokak számára meglepő 5. hely, pontosabban az itt termelt tengernyi BLU a Vásárlóknál. A termékek által mutatott érték magas, az ár/érték arány erős, az elégedettség a minőséggel és megbízhatósággal igen jónak mondható. Nem véletlen, hogy a cég sok hasonló, ismert márkának a beszállítója is egyben, sok szempontból megkerülhetetlen tényező.
Immáron a Blue Valew teljes értéket mutató globális vállalati listájának élmezőnyében járunk. A Hermesnek ugyan sikerült 8 hellyel megvernie a másik luxusmárkákat tömörítő vállalatot, de BLU hatékonyságban alig több, mint 2%-kal előzte meg azt, ami jól jelzi, hogy a lista felső fele néhány cég kivételével mennyire szoros, egymáshoz közeli eredményeket ért el. A 10. helyezett azzal tudott felülkerekedni, hogy nemcsak egy, hanem két kategóriában is kiemelkedőt tudott nyújtani.
A luxuscéget a Vásárlók imádják, a magas minőség és kiszolgálás megtették a hatásukat, a cég ebben a kategóriában a dobogó harmadik fokára állhat, tengernyi BLU-t termelve. Minden más terület nagymértékben lemarad náluk. Szintén nagyon erős, de sokkal kisebb súlyú, amit a Befektetőknél elért a vállalat. Itt sokat segített a tíz év alatti tízszeres értéknövekedés, amellyel csak néhány technológiai cég veheti fel a versenyt a listán, de itt a magas volatilitás azért egy kis visszahúzó erő volt.
Nem tekinthető gyengének az Alkalmazottaknál elért 12. hely sem, itt azért vannak olyan szegmensek, ahol feltűnően rosszabbak a lehetőségek, mint feljebb lévő munkatársaknál, de összességében minden dimenzióban jónak tekinthetőek a Hermes erőfeszítései. Ami viszont kifejezetten gyenge, az a Nyilvánosságnál elért negatív eredmény, ez főként a gyártás környezet- és társadalomterheléséből fakad.
Az ASML egyike azon cégeknek a listáján, amelyek nélkül még az a veszély is fennállna, hogy összeomlana a világgazdaság. A cég azonban nemcsak emiatt ért el jó eredményt, hanem minden kategóriában ha nem is kiválóan, de jól jól teljesített, tette mindezt nagyon kiegyensúlyozott módon. A legjobb kategória hely a 7., a legrosszabb pedig 14. lett, ami sok más mellett stabil és hatékony stratégiára utal.
A technológiai fellendülésből és a reneszánszát élő chip szektorból beszállítóként az ASML is szárnyalt, aminek a Befektetők is örültek, így a BLU hozzájárulás az egyik legnagyobb a lista tagjai esetén. A terület súlya azonban meglehetősen magas, ezért maga a helyezés az értékeltség, a volatilitás és a kockázatok miatt azért inkább csak a középmezőny elejére tudta eljuttatni a céget ennél a stakeholder csoportnál. Bár az Alkalmazottaknak sincs oka panaszra, a munkakörülmények és a juttatások is fantasztikusak, a magas kereslet miatti teljesítménykényszer azért enyhén rányomja a bélyegét a munkatársak egy kis részének mentális egészségére.
A Vásárlóknál már be tudott kerülni az ASML a legjobb tízbe, az általuk gyártott eszközök megkerülhetetlensége elsősorban valóban a magas minőségből fakad, mintsem valamiféle manipuláció eredménye. Szokás szerint ez a terület teremtette meg a legtöbb BLU-t. Habár a Nyilvánosság előtt ugyanezen a fronton valamekkora mínusz jött elő, de ennek mértéke relatíve meglepően alacsony, a cég elképesztően jó energiaintenzitással és hatékonysággal működik, így csak minimális mértékben terheli meg környezetét, miközben a többség számára a háttérben teremt komoly értéket.
A TSMC is egyike azon cégeknek, amelyek nélkül kis túlzással leállna a világgazdaság. A vállalat benne is van a bolygó 10 legértékesebb cége között, legalábbis a tőzsdén lévők közül és a Blue Valew módszertan alapján is a 20 legjelentősebb hatású szereplője között is megtalálható. A chip gyártás, különösen a nagy teljesítményűek esetén az egyik leggyorsabban növekvő ágazat is egyben, ami jó hatással volt a Tajvan legfontosabb cégére is, de egy területen még ők is csúnyán lemaradóak lettek.
Ez pedig az Alkalmazottaké, ami a távol-keleti filozófia alapján inkább a hosszabb munkaidőt, nyomottabb juttatásokat, kevésbé emberközpontű körülményeket jelent - még ha csak egy enyhén is lemaradva a nyugati cégektől, de itt a mérsékelt fajlagos BLU termelés is rengeteg helyet jelent lefelé. Szerencsére a terület súlya eléggé alacsony, így nem tudta nagymértékben rontani az összképet, de hatása érzékelhető.
Ezen a területen kívül mindenhol kifejezetten jól teljesített a TSMC. A Vásárlók elégedettek, hiszen technológiai szempontból egészen kiemelkedő, amit a cég csinál. Meglehetősen jó a helyzet a Nyilvánosság felé, a környezetterhelés az előállított értékhez képest különösen, itt a vállalat a tevékenysége ellenére majdnem képes volt a legjobb tízbe is bekerülni. A legjobban mégis a Befektetőknél teljesített a TSMC, ami a gyors növekedés és a masszív pénzügyi eredmények miatt szárnyaló részvényárfolyam láttán nem nevezhető meglepőnek.
Jó helyezése ellenére az AbbVie a gyógyszercégek közül még mindig nem a legtöbb valódi értéket előállító szereplője a globális listánknak. A hetedik helyet is úgy sikerült elérnie, hogy ennél valamivel rosszabbat ért el minden egyes kategóriában, de a BLU termelés itt alkalmazott súlyozásai számukra szerencsésen alakultak.
Az AbbVie évtizedes viszonylatban tart fent gyakorlatot a környezetterhelés mérséklése kapcsán és bár van még további tér a fejlődésre, az eddig megtett lépések azért komoly fejlődésről adnak számot. Társadalmi oldalról azonban van bőven ok a kritikára, a már említett árazási problémák mellett sem jár el mindig etikusan a vállalat, így itt csak a szürke középmezőnyben foglalhat helyet. Szintén elégedetlenek egy kicsit a Befektetők is, az eredmények összességében persze szépek, ugyanakkor az elmúlt évek piacától, vagy egyes szektortársakétól relatív értelemben viszont érdemben eltérnek lefelé.
Az Alkalmazottak területén is egy kicsit gyengébben muzsikálnak a vártnál, ami nem a javadalmazási, hanem a munkatársaktól megkövetelt erőfeszítések terén jelent némi hátrahúzó erőt, de összességében azért itt már komoly BLU termelés zajlik le. Azonban sem elégedettségben, sem arányaiban ez nem veheti fel a versenyt a Vásárlók felé történő értékteremtéssel szemben. Az AbbVie termékkínálata olyan betegségek elleni küzdelemre fókuszál, amelyek általában alapvető szinten érintik a páciensek életminőségét, és ez az eredményeken is meglátszik. Hozzá kell tenni, hogy a cég még feljebb is végezhetett volna, ha esetenként nem lennének problémák az árazási gyakorlattal.
Az Oracle példája is bizonyítja, hogy a legjobbak közé kerüléshez egyelőre nincs szükség arra, hogy minden területen kimagaslóan teljesítsen egy-egy globális nagyvállalat. Elegendő kettő vagy akár csak egy fontos kategóriában az élbolyban lenni, és a többi területen “csupán” egész jó eredményeket produkálni a BLU termelés területén. Persze a szoftveróriást nagyban segítette a szerencsés súlyeloszlás az egyes területeket tekintve, de enélkül is a rangsor első harmadában végeztek volna, és itt a cégek között amúgy is csak minimális eltérés van a BLU hatékonyságot tekintve.
A cég a legjobban a Nyilvánosság felé teljesített, itt az összesített sorrendnek megfelelő, 6. helyezést érte el. A vállalat fajlagos kibocsátása, sőt: környezetterhelése általában már csak a tevékenysége miatt sem magas, de a szolgáltatások érdemben hozzájárulnak egyes szektorok emissziójának csökkentéséhez is, erre jó példát jelentenek a pénzügyi, ipari szereplők a gazdaságon belül, világszerte.
Minden mást területen inkább a középmezőny első fele a jellemző az Oracle esetében, ami gondos tervezést, viszont óvatos stratégiát is jelent, mind pénzügyi, mind társadalmi és környezeti szempontból. A Befektetőknél komoly értékteremtés történt, de azért a technológiai szektor legnagyobbjai közt nem számít kiemelkedőnek a teljesítmény. Nagyon hasonló a helyzet az Alkalmazottak között is, a cég egyre inkább toboroz a feltörekvő térségekből sok hasonló régi játékossal együtt, így nyomva le a költségeket. A Vásárlóknál is inkább a mérsékelt elégedettség a jellemző, az összetett B2B projektek miatt és esetén egyébként sem jellemző a féktelen lelkesedés, bármi is legyen a szolgáltató vállalat neve.
Az ötödik helyezett már viszonylag nagy ugrással a BLU hatékonyságban már valóban az igazi elit klubbot képviseli a Blue Valew globális, teljes értéket mérő listáján. Azt többször említettük,hogy egy gyógyszergyártónak igen nagy hatása lehet a társadalomra és különösen a vevőkre, ami adott esetben nagyon komoly értékteremtő képességet jelenthet, ezt a legjobban a Novo Nordisk tudta elérni.
A vállalat több széles körben problémát jelentő betegség ellen vette fel a küzdelmet, a legismertebb ezek közül a cukorbetegség. A termékei így az életminőség szempontjából kiemelt jelentőségűek a páciensek számára és rájuk legtöbbször igen komoly pozitív változást hoznak, vagy negatívat előznek meg a Novo Nordisk gyógyszerei. Így nem meglepő, hogy a cég éppen hogy csak lemaradt a dobogóról ezen a területen.
Az egyéb érintetteknél azért nem ilyen jó a helyzet, de egyrészt súlyuk sokkal kisebb, másrészt a vállalat azért hozza a kötelezőt és mindenhol jó, vagy legalábbis az átlagnál egy kicsit jobb eredményt szállít. Az Alkalmazottaknál még a top 10-be is sikerült bekerülni, ami az ágazatra jellemző magas jövedelmek és kiemelt odafigyelés miatt nem tekinthető meglepőnek. A Befektetők is elégedettek lehetnek, a részvényárfolyam szép trendben menetel felfelé, itt is elmondható hogy az adatzárás óta eltelt emelkedés még feljebb tette volna a Novo Nordisket a kategória listáján. Inkább az értékeltség okozhat némi aggodalmat számukra, de ennek hatása mérsékelt. A legrosszabb teljesítmény a Nyilvánosság felé történt, a cég nem törte össze magát adat oldalról a reporting területen sem, de azért az elvárhatót megtette, így érdemben nem húzta le a Novo Nordisk kiváló összesített helyezését.
A Netflix bár meglehetősen jó helyezést ért el a globális rangsorban, de az adatközlés, illetve az adatok elérhetőségét tekintve a legelső helyet tudta elnyerni, ami mindenképpen hatalmas teljesítmény és az összesített eredményen is nagyot lendített. A streaming szolgáltató négy kategóriából háromban is a legjobb tízbe került.
Ez egyetlen stakeholder csoportnál, éppen a Befektetőknél nem sikerült ezt elérni. A pandémia alatti lezárások révén hatalmas nagyot ugrott a részvényárfolyam, de ez a feloldások során és egyéb okokból is egy kipukkadt lufivá vált, amely veszteséget a mai napig sikerült csak úgy nagyjából ledolgozni. Ez összességében továbbra sem rossz teljesítmény, mégis jelentős lemaradás a piacokhoz képest.
A Netflix nagyon odafigyel a környezetterhelésre, amit megújuló energia révén és hatékonysággal jelentős mértékben le tud szorítani, mégis a szolgáltatásnak iszonyatos erőforrás igénye van, ami azért meglátszik a számokon, itt a cég a 10. helyet tudta elérni. A Vásárlóknál azért van hatalmas súly, mert rengeteg néző van, aki meglehetősen sokat tölt el a szolgáltatással, és összességében elégedettek is azzal, ez az előkelő 7. helyre elég. A legjobb helyezést mégis az Alkalmazottaknál érte el a cég, amely híres arról, hogy milyen csillagászati jövedelmekkel és körülményekkel kényezteti a munkatársakat, akiket a legmagasabban kvalifikáltak közül választ ki. Ez a stratégia működik, hiszen a világ egyik legterheltebb szolgáltatása nagyon magas stabilitással üzemel hosszú évek óta.
A Salesforce nem csupán arra volt képes, hogy a globális listánkon a dobogó legfelső fokára álljon de a reporting területén, és általában az adatok elérhetősége tekintetében a legjobb eredményeket mutatja, ami érdemben hozzájárult az eredményekhez. A vállalat három kategóriában lett a legjobb 10 tagja, egy esetben pedig a középmezőnyt, anna is inkább már a hátsó felét tudta csak elérni.
A felhő alapú CRM rendszerekkel felfutott, már széleskörűbb tevékenységű cég a 10.helyet érte el a Vásárlók körében, ami a végeláthatatlan, folyamatos tesztelések és javítások okoznak. Emellett a vállalat pedig két másik területen is az ötödik helyezést el tudta csípni. Az Alkalmazottaknál a kaliforniai kényeztetés és juttatások hozta el az élmezőnybe a Salesforce-t. A Nyilvánosság esetén segített a tevékenység jellege - a szoftvercégek itt jól szoktak szerepelni - és a hosszú évek fenntarthatósági, felelősségvállalási stratégiája.
Ahol a cég gyengébben teljesített, az a Befektetőké volt, más hasonló ágazatban lévőkhöz képest a felértékelődés gyengébb volt az utóbbi években. Mivel a második helyezett elég nagy ugrást mutat a harmadik helyhez képest BLU hatékonyság tekintetében, ezért itt komoly javulás sem hozna előrelépést a rangsorban, hiszen a súly nem tekinthető nagynak.
A Microsoft úgy lett a globális listánk második helyezettje, hogy közel 3%-kal nyomta le a bronzérmest a BLU hatékonyságot tekintve, vagyis már jócskán kiugrott az élmezőnyből is felfelé. Miközben a cég az 5. legnagyobb potenciális hatással rendelkezik a világon, könnyedén a második legtöbb BLU-t képes szállítani. Tevékenysége megkerülhetetlen, ha egy dokumentumot, táblázatot, prezentációt kell készítenünk, vagy legalábbis olvasnunk, akkor mindenképpen találkozunk vele, és ez a kapitalizáción is meglátszik.
Pedig a cég csak egyetlen kategóriában tudott bekerülni a legjobb tízbe, még csak nem is a legnagyobb súlyúban, ugyanakkor minden más területen ennek közelében tudott maradni, teljesítménye nem elsöprő, de kiegyensúlyozott módon erős, nincs gyenge pontja. Ebbe pedig a 4. legjobb adatközlés is hozzájárul. Részben ennek is köszönhető, hogy a Microsoft a 11. legmagasabb helyezést érte el a Nyilvánosság előtt, de a fő tényező a cég tevékenysége, ami úgy termel értéket, hogy azzal fajlagosan alig terheli meg a környezetet és a társadalmat, ráadásul nagyon magas szintű a megújuló energia használata is.
Nagyon erős az értékteremtés a Befektetők körében is, és itt a súly egyike a legmagasabbaknak is. A Vásárlók körében bár a már említett okok miatt szintén fontos tényezőt jelentenek a cég termékei és szolgáltatásai a szokásosnál valamivel alacsonyabbak. Ez egy kicsit jól is jön nekik, mert bár az ügyfélelégedettség viszonylag magas, a globális listán nem számít kiemelkedőnek. Ahol viszont a dobogón végzett a Microsoft, az az Alkalmazottak területe, ahol minden lényeges tényező esetén kiválóan teljesítettek, ez érdemben segítette hozzá a céget, hogy a második legjobb legyen az összesítésben.
Az Apple teljesítményéről csak szuperlatívuszokban lehet beszélni, több szempontból is olyannyira kimagaslik a mezőnyből. Az iPhone gyártója toronymagasan a legjobb BLU hatékonysággal dolgozik, előnye a második helyezetthez képest akkora, mint amekkora a különbség ugyanezen elsődleges mutatóban a 2. és a 21. helyezett között. Mivel a vállalat teljes hatása hatalmas, potenciálisan a második legnagyobb a világon, így az sem meglepő, hogy a legtöbb BLU-t is ők termelik abszolút értékben is.
Az Apple a legelső a Vásárlóknál, egyben a nagy súly miatt így könnyedén a legtöbb BLU-t termelte itt nemcsak az összes vállalat között, hanem az összes kategóriát és céget vizsgálva. Ráadásul ez egyben a legmagasabb stakeholder oldali hozzájárulást is jelentette a BLU érték előállításban. A vevők nagyon elégedettek a cég termékeivel, és márkahűségük egyike a legmagasabbaknak, miközben legtöbbször jó minőséggel és megbízhatósággal is találkoznak.
A vállalat a többi stakeholder csoportnál sem vall szégyent. A megbízható növekedés és magas marginok révén az Apple a Befektetőknél is képes volt a top 10-be kerülni, ráadásul a hatalmas közkézhányad és kapitalizáció a súlyban is érzékelteti a hatását, így a BLU hozzájárulás itt is a legelső lett a listánk tagjai között. Az Alkalmazottaknál az Apple éppenhogy csak lemaradt a dobogóról, és minden paraméterben nagyon erős számokat hoz, a munkavállalók itt nagy megbecsültségnek örvendenek. A cég emellett igencsak odafigyel a környezetre és a társadalomra is, itt azért vannak kisebb hiányosságok, a megújuló energia erőteljes használata azért itt is minimalizálja a negatív hatást, így szó sem lehet arról, hogy az összesített első helyezés egy pillanatig is veszélyben legyen.
1. APPLE
2. MICROSOFT
3. SALESFORCE
4. NETFLIX
5. NOVO NORDISK
6. ORACLE
7. ABBVIE
8. TSMC
9. ASML
10. HERMES
11. SAMSUNG
12. COSTCO
13. TESLA
14. MERCK
15. NVIDIA
16. ALPHABET
17. VISA
18. LVMH
19. UNITED HEALTH
20. MASTERCARD
21. ELI LILLY
22. BERKSHIRE HATHAWAY
23. JP MORGAN CHASE
24. JOHNSON & JOHNSON
25. BROADCOM
26. META PLATFORMS
27. TENCENT
28. PROCTER & GAMBLE
29. HOME DEPOT
30. BANK OF AMERICA
31. WALMART
32. AMAZON
33. TOYOTA
34. NESTLE
35. COCA-COLA
36. PETROCHINA
37. KWEICHOW MOUTAI
38. CHEVRON
39. EXXONMOBIL
40. SAUDI ARAMCO
1. UNITED HEALTH
2. ELI LILLY
3. NVIDIA
4. BROADCOM
5. BERKSHIRE HATHAWAY
6. TSMC
7. HERMES
8. VISA
9. TOYOTA
10. APPLE
11. JP MORGAN CHASE
12. PETROCHINA
13. MICROSOFT
14. ASML
15. NOVO NORDISK
16. MASTERCARD
17. ORACLE
18. WALMART
19. COSTCO
20. NETFLIX
21. LVMH
22. MERCK
23. ABBVIE
24. SALESFORCE
25. PROCTER & GAMBLE
26. META PLATFORMS
27. EXXONMOBIL
28. HOME DEPOT
29. AMAZON
30. TESLA
31. CHEVRON
32. ALPHABET
33. JOHNSON & JOHNSON
34. COCA-COLA
35. SAMSUNG
36. KWEICHOW MOUTAI
37. SAUDI ARAMCO
38. BANK OF AMERICA
39. NESTLE
40. TENCENT
1. NVIDIA
2. ALPHABET
3. MICROSOFT
4. APPLE
5. SALESFORCE
6. NETFLIX
7. ELI LILLY
8. TENCENT
9. BERKSHIRE HATHAWAY
10. NOVO NORDISK
11. ASML
12. HERMES
13. LVMH
14. MERCK
15. CHEVRON
16. ORACLE
17. ABBVIE
18. COSTCO
19. BANK OF AMERICA
20. JOHNSON & JOHNSON
21. NESTLE
22. MASTERCARD
23. META PLATFORMS
24. VISA
25. COCA-COLA
26. PETROCHINA
27. SAMSUNG
28. BROADCOM
29. UNITED HEALTH
30. JP MORGAN CHASE
31. TESLA
32. PROCTER & GAMBLE
33. TSMC
34. HOME DEPOT
35. TOYOTA
36. KWEICHOW MOUTAI
37. EXXONMOBIL
38. WALMART
39. AMAZON
40. SAUDI ARAMCO
1. APPLE
2. LVMH
3. HERMES
4. NOVO NORDISK
5. SAMSUNG
6. TESLA
7. NETFLIX
8. ABBVIE
9. ASML
10. SALESFORCE
11. MERCK
12. TSMC
13. MICROSOFT
14. COSTCO
15. ALPHABET
16. NVIDIA
17. BERKSHIRE HATHAWAY
18. JOHNSON & JOHNSON
19. ORACLE
20. MASTERCARD
21. TOYOTA
22. ELI LILLY
23. TENCENT
24. VISA
25. META PLATFORMS
26. UNITED HEALTH
27. NESTLE
28. COCA-COLA
29. PROCTER & GAMBLE
30. BANK OF AMERICA
31. CHEVRON
32. BROADCOM
33. AMAZON
34. HOME DEPOT
35. PETROCHINA
36. JP MORGAN CHASE
37. KWEICHOW MOUTAI
38. SAUDI ARAMCO
39. WALMART
40. EXXONMOBIL
1. TESLA
2. UNITED HEALTH
3. MASTERCARD
4. VISA
5. SALESFORCE
6. ORACLE
7. ASML
8. JP MORGAN CHASE
9. ALPHABET
10. NETFLIX
11. MICROSOFT
12. TSMC
13. APPLE
14. TENCENT
15. BANK OF AMERICA
16. BERKSHIRE HATHAWAY
17. SAMSUNG
18. COSTCO
19. NOVO NORDISK
20. ELI LILLY
21. ABBVIE
22. HOME DEPOT
23. NVIDIA
24. WALMART
25. BROADCOM
26. AMAZON
27. MERCK
28. JOHNSON & JOHNSON
29. PROCTER & GAMBLE
30. LVMH
31. META PLATFORMS
32. HERMES
33. NESTLE
34. COCA-COLA
35. TOYOTA
36. KWEICHOW MOUTAI
37. EXXONMOBIL
38. PETROCHINA
39. CHEVRON
40. SAUDI ARAMCO
A módszertanról, mutatókról, jogi tudnivalókról leírás itt található: www.bluevalew.com/magyar
Ranglistáink itt olvashatóak: HUN 20, EU 30, GLOBAL 40
Érdemes követni az újabb adatokat itt: www.linkedin.com/company/bluevalew
Adatgyűjtés zárása: 2024 április 15.
A képek a Dall-E 2 alkalmazással készültek és illusztrációnak tekintendőek.
Copyright © 2020 - 2024 Blue Valew Nonprofit Inc.- All Rights Reserved (CC BY-NC 4.0)
PUBLIC BETA - ENGLISH 0.4.3 (2021.02.26.) - HUNGARIAN: 1.0.1 (2024. 01. 08.)