Blue Valew ( Beta version )
Blue Valew ( Beta version )
  • Home
  • About
  • Blog
  • Book
  • Data
  • Tools
  • More
    • Home
    • About
    • Blog
    • Book
    • Data
    • Tools
  • Home
  • About
  • Blog
  • Book
  • Data
  • Tools

Blue Valew módszertan leírás

Valódi, integrált értékmérés az ESG-n és a Fundamentumokon túl…

Mi ez?

A Blue Valew egy olyan, teljesen új megközelítésű értékelő rendszer, amely a pénzügyi eredményességet, valamint a társadalmi és környezeti hatásokat integrált módon vizsgálja. 


A módszer által vállalatokat, intézményeket, városokat, régiókat, és országokat is értékelni lehet aszerint, hogy mekkora életminőség értéket teremtenek, illetve vonnak el az érintettektől.


A Blue Valew rendszere négy fő stakeholder csoport számára elemzi ezt az értéket: Alkalmazottak, Befektetők, Nyilvánosság, Vásárlók. 


A módszertan egy virtuális devizán, a kizárólag értékmérő funkcióval rendelkező BLU-n alapul, amely magánszemélyek oldaláról vizsgálja az elért életminőséget és annak maximális potenciálját. 

Mit jelent?

BLU = Best Life Unit


Minden egyes magánszemélynek egy évben 1000 BLU potenciálja van, amit a Alkalmazottként, Befektetőként, a Nyilvánosság tagjaként és Vásárlóként megkaphat. Ha az őt ért hatások bármely szerepben vagy összességében is negatívak, akkor természetesen mínuszos BLU is elszenvedhető. 


Ha mind rendelkezésére áll, akkor anyagi jólétben és biztonságban, kiváló egészségben, tökéletes munkakörülmények között, szennyezés mentes környezetben, a legmagasabb minőségű termékeket és szolgáltatásokat igénybe véve élte le egy egész naptári évet. Ehhez a gyakorlatban kisebb-nagyobb sikerrel járulnak hozzá a különböző vállalatok és egyéb szervezetek, amelyeknél a magánszemélyek dolgoznak, és fizetést kapnak, amelyektől az emberek vásárolnak, amelyek részvényeibe pénzt fektetnek és amelyek környezetterhelését kénytelenek elviselni. 


A Blue Valew rendszere tehát azt vizsgálja, hogy az adott vállalat, szervezet, ország stb. összesen mekkora életminőség hozzájárulást tudja megtenni a magánszemélyek számára. Ez függ az adott tevékenység jellegétől, annak minőségétől is. 


Ha például egy cég valamilyen élelmiszert gyárt, akkor hozzájárul a Vásárlók elégedettségéhez, és életminőségéhez, így a BLU érték egyrészt attól függ, hogy milyen az adott étel minősége. Másrészt mivel ez csak egy kis részét jelenti az adott magánszemély életének, ezért ez meglehetősen kis súllyal fog szerepelni az illető éves maximum 1 000 BLU mennyiségének. Viszont a vállalatnál dolgoznak alkalmazottak is, akiknek a fizetése, illetve a munkakörülményei nagyban hozzájárulnak az életminőségéhez. Ugyanez a cég pedig a gyártási folyamat során azonban szennyező anyagokat is juttat a környezetbe, ami értelemszerűen rontja az egészségi helyzetet, így az életminőséget is a helyi közösségeknél, illetve akár globális szinten is, emiatt negatív BLU-t fog okozni. Ezek mellett pedig a vállalatnak befektetői is vannak, akik az elvárt (!) pénzügyi eredményességhez képest értékelik a profitot és egyéb fontos paramétereket, számukra pozitív vagy negatív BLU-t elérve. 


Fontos még kiemelni, hogy a BLU érték életminőséget jelent, és bár van korreláció a boldogsággal, korántsem azonos azzal. A Blue Valew rendszere értelemszerűen személyes, pszichológiai faktorokat nem vizsgál. Ha valakinek nehéz gyermekkora volt, elképzelhető, hogy ugyan felnőtt korára tökéletes életminősége van, mégsem érez boldogságot és természetesen ez fordítva is igaz: lehetnek komoly életminőség problémái valakinek, ha egyébként egy szerető család veszi körül, így boldognak érzi magát. 

Hogyan készül?

A BLU értékek meghatározása egy összetett folyamat, amely elsősorban saját fejlesztésű algoritmusokból, másodsorban külső mesterséges intelligencia alkalmazások skálázott lekérdezéseiből, emellett pedig diszkrecionális jellegű ellenőrző folyamatokból áll. Mindez összefoglalva az alábbi lépésekből áll:


  • Először meghatározásra kerül az adott szervezet maximális BLU potenciálja, ami azt mutatja meg, hogy mi az a BLU mennyiség, amit akkor érhetne el az intézmény, ha mindent tökéletesen csinálna hosszú távon. Ehhez felhasználandók pénzügyi jellegű adatok (pl. piaci kapitalizáció, saját tőke, kötelezettségek, árbevétel, stb.), klasszikus ESG adatok (Scope 1-2-3 emisszió, víz és hulladékgazdálkodás, esélyegyenlőség, munkabiztonság) stb., nyilvános elégedettségi adatok, alapadatok (vásárlók, alkalmazottak, beszállítók száma, stb.).


  • A négy fő stakeholder csoport súlyozásra kerül, az adott szervezet tevékenységének, szerepének jellege, valamint az egyes csoportokban érintett emberek számának és bevonódásuk mélysége alapján. Ha egy vállalatnak például nagyon koncentrált befektetői rétege van, kevés közvetlen vagy közvetett tulajdonossal, és egyébként sincs nagy adósságállomány, akkor a Befektetői stakeholder csoport súlya alacsony lesz, hiszen alacsony számú ember korlátozott BLU-jához tudnak majd hozzájárulni. 


  • A rendszer jelenleg 74 indikátort használ, valamint külső mesterséges intelligenciát is használó alkalmazások, illetve ezekhez kapcsolt API-ok révén ‘soft’ információkat is begyűjt. Mindezeket szűrő algoritmusokkal is ellenőrizzük, illetve szükség esetén manuálisan is korrigáljuk, ha hibás adat van a rendszerben. 


  • A saját fejlesztésű algoritmus ezen adatokból, kiszámolja a stakeholderenkénti, éves elért BLU mennyiséget, illetve a súlyozás által a teljes elért BLU mennyiséget is. 


  • Ezeket és az egyéb input adatokat felhasználva a rendszer számos egyedi kulcsindikátort (KPI-t) is kalkulál, amely révén további mutatók is készülnek. A BLU adatok, illetve a KPI-ok alapján az adott vállalatot, intézményt, országot stb. a saját, előre meghatározott listán rangsorol is, amelyet közzé is teszünk. 


A rendszer jelenlegi verziószáma 1.0.1 (2024. 01. 08.), amely a további, folyamatos fejlesztés miatt várhatóan tovább, szélesebb körű, mélyebb adatokat tartalmazó verziót hoz majd magával. Emellett a korábbi - jellemzően angol nyelvű verziókból készült egyes adatok is megtalálhatóak az oldalon. Mivel a rendszer folyamatos fejlesztés alatt áll, nem mindenhol áll rendelkezésre minden külső adat, illetve ezek megbízhatóságára sincs ráhatásunk, továbbá a módszertan részben diszkrecionális jellege miatt véleményt is tükröznek ezért a tévedés, változtatás jogát fenntartjuk, a teljes jogi felelősséget kizárjuk. Felhívjuk továbbá a figyelmet, hogy az itt szereplő információk nem minősülnek ESG elemzésnek és minősítésnek, és a Blue Valew Nonprofit Zrt. sem minősül ESG tanácsadónak vagy minősítőnek, hiszen az adatok jelentős része nem az ESG-hez kötődik, és számos ESG terület vagy alterületet dedikáltan nem vesz figyelembe. 

Mit elemez?

A hazai vállalatok között jelenleg a legfontosabb, nyilvánosan jegyzett, magyarországi cégét elemezzük, amelyek nagyobb jelentőségűnek számítanak egy vagy több stakeholder csoport szempontjából: HUN 20


A nemzetközi cégeknél a legnagyobb piaci értékkel bírókat elemezzük, amelyek jellemzően egy-egy globális szinten ismert multinacionális nagyvállalatot jelentenek: GLOBAL 40


Az országok között pedig a lefedettség most 30 országot jelent, amelyek az EU tagjait, valamint a nagyobb egyéb európai országokat takarja (Egyesült Királyság, Norvégia, Svájc): EU 30


Az elérhető cégek és nemzetek listája rendszeres bővítés alatt van. Az adatbázisban megtalálható még számos nagyvállalat, intézmény, ország is, ezek azonban még tesztelési fázisban vannak.

Hol?

Elsősorban itt az oldalunkon: HUN 20, EU 30, GLOBAL 40


2024 első félévének folyamán, a listák közötti kisebb szünetek mellett napi frissítésekkel elsőként  a LinkedIn oldalunkon tesszük közzé az adatokat: www.linkedin.com/company/bluevalew/

Mikor?

A frissített értékelést és a kapcsolódó nyilvános adatokat negyedévente tesszük közzé, de fenntartjuk a jogot az ennél gyakoribb vagy ritkább közzétételre is. Emellett szintén fejlesztési szakaszban van real-time adatközlés is, amelyet a tesztelési időszak után tervezünk publikálni. A módszertan leírásának utolsó frissítése 2024. Január 8-án történt, az adatzárás időpontja pedig az adott listától függ, amelyet az ezekhez tartozó oldalak alján közlünk. 

Milyen adatokkal?

A szervezet fogalma itt takarhat vállalatot, nonprofit intézményt, várost, régiót, országot is. 


  • Maximális BLU (MaxBLU): Az adott szervezet potenciálisan teljes elérhető BLU mennyisége egy év alatt, amennyiben minden tökéletesen működik. 
  • Teljes elért BLU (SumBLU): Az adott szervezet ténylegesen elért BLU mennyisége egy év alatt. Amennyiben az összhatás negatív, ez az érték is lehet negatív. 
  • Stakeholder BLU hozzájárulás (InvBLU%, EmpBLU%, ConBLU%, PubBLU%): Az adott stakeholder csoport által elért éves BLU a maximálisan elérhető BLU arányában. Amennyiben a hatás negatív, ez az érték is lehet negatív. Ha az érték -100%, akkor az adott stakeholder csoportra az intézmény a lehető legrosszabb hatást gyakorolja, amíg ha ez 100%, akkor pedig a lehető legjobbat. 
  • Total BLU Efficiency (SumBLU%): Az elért, Total BLU érték osztva a Max BLU-val, amely azt mutatja meg, hogy az adott szervezet milyen hatékonysággal tud értéket teremteni az ideális lehetőségekhez képest. Ez a legfontosabb, összehasonlításra is alkalmas mutató az összes közül. Amennyiben az összhatás negatív, ez az érték is lehet negatív. Ha az érték -100%, akkor az adott intézmény a lehető legrosszabb hatást gyakorolja mindenkire, amíg ha ez 100%, akkor pedig a lehető legjobbat. 
  • Adathiány mutató (Conf%): Azt mutatja meg, hogy a begyűjtött adatok mennyisége és minősége alapján mekkora az információs lefedettség hiánya a szükséges BLU számításokhoz. A 0% azt jelenti, hogy minden adat tökéletesen rendelkezésre áll és ezek teljes mértékben megbízhatóak. A 100% azt jelenti, hogy semmilyen adat nem ismert, vagy azért mert eleve nem is található, vagy ha mégis, akkor annak valódisága, reális mivolta nem igazolható semmilyen módon. A mutató értélemszerűen nem azonos a statisztikában használt konfidencia intervallummal. Az 1.0 feletti verziószámú Blue Valew rendszerben minden alkalommal közzétesszük a Megbízhatóság értékét, és 50%-ot elérő szervezetekről egyáltalán nem teszünk közzé adatokat. 
  • Ranking stakeholder csoportonként listán belül (InvRNK, EmpRNK, ConRNK, PubRNK): Hányadik helyet ért el az adott listán (pl. HUN20, EU30) a szervezet adott stakeholder csoportra gyakorolt hatása alapján. 
  • Összesített Ranking listán belül (SumRNK): Hányadik helyet ért el az adott listán (pl. HUN20, EU30) a szervezet az összesített, mindenkire gyakorolt hatása alapján. 

Miként használjuk?

Az adatok és listák böngészése során az alábbiakat érdemes figyelembe venni:


  • Fontos észben tartani, hogy az itt szereplő BLU értékek számos adatforrásból és egy folyamatosan fejlesztett módszertan alapján kerülnek kiszámításra. Emiatt előfordulhatnak tévedések, így erősen javasolt egyedileg is elemezni az adott vállalatot, országot.
  • Tanácsos figyelembe venni az Adathiány mutatót, ha ez magas, akár 50% közelében van, akkor az adott vállalatra, országra kevesebb figyelmet fordítani, az ezzel kapcsolatos megállapításokat óvatosabban kezelni.
  • Olyan vállalatokat és országokat érdemes előnyben részesíteni, amelyek összesített BLU értéke (és így BLU hatékonysága is) pozitív, és ezen belül is magas. 
  • Emellett pedig azt is érdemes figyelembe venni, hogy inkább azok az elemzett entitások lehetnek jók, ahol a négy kategóriából legalább háromban pozitív az érték. Ez jellemzően a Nyilvánosság Stakeholder Csoportja, ahol ritkábbak a pozitív BLU teljesítmények. 
  • Javasolt meghatározni, hogy az adott vállalatokkal, országokkal milyen minőségünkben állunk kapcsolatban, vagy tervezünk kapcsolatba lépni: Befektetőként, Alkalmazottként, Vásárlóként, vagy csak a nagy Nyilvánosság tagjaként. 
  • Befektetőként inkább a tartósan magas BLU-t termelő, a vonatkozó ranglista első harmadában, negyedében lévő vállalatokat, országokat érdemes célba venni, amennyiben a teljes BLU hatékonysági listán is hasonló jó helyen szerepelnek. Itt fontos leszögezni, hogy a módszertan nem tesz előrejelzéseket, az aktuális állapottal foglalkozik.
  • Alkalmazottként, alvállalkozóként olyan vállalatoknak tanácsos dolgozni, illetve olyan országban javasolt elhelyezkedni, amelyek ezen stakeholder lista első harmadában, negyedében foglalnak helyet, pozitív eredményeket tudnak felmutatni, és az összesített rangsorban és a jobbak között vannak. 
  • Vásárlóként azon cégek termékeit és szolgáltatásait érdemes vásárolni, amelyek szintén a vonatkozó listák első 33%-25% környékén vannak, és hasonlóan jól teljesítenek a teljes BLU hatékonyság területén, egyébként is pozitív teljesítmény mellett. 
  • Ha egy vállalat vonzáskörzetében, helyi közösségben lakunk, illetve egy ország területén élünk, akkor kell különösen odafigyelni a Nyilvánosság felé mutatott teljesítmény alapján a minél kevésbé negatív, akár pozitív BLU-ra, és emellett arra is, hogy a releváns rangsorban is minél előrébb legyen az adott entitás, beleértve a teljes BLU eredményen alapulót is.
  • Mindez persze iránymutatás, a szűrések elvégzése után mélyebb elemzés, és további szempontok mérlegelése is mindenképpen javasolt. 


Ki?

A módszertant a Blue Valew Nonprofit Zrt. fejlesztette (további információ: www.bluevalew.com).


Az adatokat  itt és a LinkedIn oldalunkon tesszük közzé: www.linkedin.com/company/bluevalew/ 


Ranglistáink itt olvashatóak: HUN 20, EU 30, GLOBAL 40


Az alapító Faluvégi Balázs, közgazdász, befektetés elemző és ESG szakértő (további információ: www.balazsfaluvegi.com) 


Kérdéseket, ötleteket, együttműködési javaslatokat örömmel várunk az info@bluevalew.com címen. 

Copyright © 2020 - 2025 Blue Valew Nonprofit Inc.- All Rights Reserved (CC BY-NC 4.0)


PUBLIC BETA - ENGLISH 0.4.3 (2021.02.26.) - HUNGARIAN: 1.0.1 (2024. 01. 08.)


  • Contact
  • Donate
  • FAQ
  • Feedback
  • Legal
  • Newsletter
  • Privacy Policy
  • Terms & Conditions
  • Magyar

Powered by

This website uses cookies.

We use cookies to analyze website traffic and optimize your website experience. By accepting our use of cookies, your data will be aggregated with all other user data.

DeclineAccept