Ezen az oldalon 20 magyarországi, nyilvánosan jegyzett, kiválasztott vállalatot értékelünk és állítunk sorrendbe a Blue Valew módszertan alapján. Minden nap egy újabb taggal gazdagodik a lista január folyamán.
A Blue Valew Nonprofit Zrt. módszertana alapján magyar energiaóriás toronymagasan a legnagyobb kárt okozó vállalat a hazai, nyilvános piacon forgó piaci szereplők között. Ennek a fő oka a tevékenységében keresendő: az általa kitermelt és forgalmazott fosszilis energiahordozók (elsősorban Scope 3) kibocsátása elképesztő mértékben szennyezi a levegőt és járul hozzá a klímaváltozáshoz. Bár a cégnek van hosszú távú terve ennek megváltoztatására, ez még ennek alapján is évtizedeket fog igénybe venni, addig pedig sajnos marad a környezetre gyakorolt, masszívan negatív hatás. A helyzethez az sem járul hozzá szerencsésen, hogy indirekt módon a megvásárolt energiahordozók egy részével háborús konfliktus finanszírozásához is hozzájárulhatnak.
A MOL így annak ellenére lett legutolsó, hogy a négy stakeholder csoport közül csupán a Nyilvánosság oldalán szenved el hasonlóan gyenge helyezést, sőt: egyáltalán negatív hatást. Befektetői és Munkavállalói oldalról ha nem is az élen, de nagyjából a mezőny első harmadában van, és Vásárlói szemszögből nézve is a középmezőnyben helyezkedik el. Ám a rengeteg kibocsátás és egyéb szennyezés miatti kár ezek összességében pozitív hatásait is bőven túlszárnyalják, itthon példa nélküli módon a teljes BLU kapacitás 45%-a negatív ennél a vállalatnál. Ezzel a MOL egyike annak a négy szereplőnek a listán, amelyik teljes hatása káros. Egyben ennek a vállalatnak a legnagyobb a maximális BLU-ja, vagyis a legnagyobb potenciális (pozitív vagy negatív) hatással rendelkezik az összes hazai cég között, ami nemcsak a listán, de társadalmi szinten is érezhető.
A viszonylag jól működő üzleti stratégia, a jól szervezett és eléggé transzparens reporting, a megfelelő vagy helyenként erős értékteremtés a munkavállalók és fogyasztók felé minden eredményességük ellenére csak arra elegendőek, hogy a (főként) szennyezés révén összehozott negatív BLU mennyiséget 41%-kal csökkentse minden más fronton együttvéve, ami jól jellemzi a probléma súlyosságát. A BLU hatékonyság az az érték, amely révén a leginkább össze lehet hasonlítani az egyes vállalatokat, és ebben tehát a MOL az utolsó helyet tudta csak elérni a 20 magyar társaság között.
A Blue Valew Nonprofit Zrt. 20 legfontosabb hazai, nyilvánosan jegyzett társaságának listáján az utolsó előtti helyezést egy nagy múltra tekintő vállalat, a Zwack kapta. A gyenge helyezés fő oka itt is a tevékenységben keresendő, hiszen a cég főként alkoholtartalmú italok gyártásával, illetve forgalmazásával foglalkozik. Ez a vállalat lett a legutolsó a Vásárlók életminőségére történő hatásának a listáján, elsősorban a hosszútávú egészségügyi következmények miatt. Sőt, nemcsak a leggyengébb ezen Stakeholder csoportnál, hanem egyetlenként negatív BLU értéket kapott az összes hazai, listán szereplő cég között.
A Zwack a termelés, a szállítás fenntarthatóságának területe miatt a Nyilvánosság felé is gyengén szerepelt, itt a 14. helyre került, szintén súlyos mínusz BLU mennyiséggel megterhelve a teljes mérleget. A kisebb cégméret, koncentráltabb tulajdonosi szerkezet, valamint a viszonylag alacsony alkalmazotti létszám (akár házon belül, akár a lokális beszállítói láncon keresztül) nemcsak a maximális BLU potenciál mérsékelt, de a Vásárlói, Nyilvánosság stakeholder csoportok súlya is kiugróan magas együttvéve, ami tovább rontja a helyzetet - miközben összességében a káros hatás így eltörpül az akár kevésbé rossz teljesítményű nagyvállalatok árnyékában is.
A pozitív oldalon a Munkavállalói oldalon elért harmadik helyezés említhető meg, a középmezőnyben lévő Befektetői stakeholder eredmény mellett, ám ezek a fenti okokból kifolyólag nem tudják megfordítani a sokkal nagyobb súlyú negatív hatásokat. Így a Zwack -19%-os BLU hatékonyságával bőven alulmúlja még az előtte lévő vállalatot is, csupán egyetlen hellyel lemaradva az utolsótól.
Az Opus lényegében egy konglomerátumnak tekinthető nagyvállalat, amelyet a Blue Valew Nonprofit Zrt. módszertanával ugyanúgy lehet elemezni teljes hatásait tekintve, mint bármely egyedi szektorba tartozót. A részegységek összessége azonban együttesen is negatív hatással járnak a stakeholderekre, így ez a cégcsoport a huszas listánkon csak a 18. helyet tudja elfoglalni. A gyenge eredmény elsőszámú oka az energetikai divízió, illetve az ipari termelési és a mezőgazdasági és élelmiszeripari divíziók is jelentős mértékben hozzájárulnak. Az első esetén bár a fosszilisek között legkevésbé káros földgáz okozza ezt, de itt fontos tudni, hogy a vállalat nem ad ki Scope 3 adatokat, így ezek becsültnek tekintendőek, amely azonban mindenképpen szignifikáns hatással jár. Bár a cégcsoport energiaintenzitása érdemben javult, az összesített hatás így is 12%-os mínusszal járt a teljes BLU potenciál tekintetében.
A Nyilvánosságra gyakorolt hatások tekintetében, de a Vásárlói oldalon is csak a 18. helyet tudta megszerezni az Opus, az utóbbi kapcsán érdemes megjegyezni, hogy az összesített impact azért pozitív. A csoport a másik két stakeholder csoport esetén is a lista utolsó harmadában foglalt helyet. Az Alkalmazotti oldal pozitív mivolta és annak BLU mennyisége is jelentős, itt egyszerűen arról van szól, hogy a cégek többsége viszonylag közel egymáshoz és a munkakörülményeket, juttatásokat tekintve is mérsékelten pozitív tartományban van, ahol az Opus csak egy kicsivel van a mezőny közepe mögött, részben akár a jellemző munkakörök paraméterei miatt is.
Sokkal érdekesebb, hogy a cégcsoport a Befektetői oldalon is csak a 14. helyet érte el. Bár az utóbbi időben az árfolyam is rengeteget erősödött és pénzügyi eredmények is jók, a legtöbb részvényes számára a hosszútávú teljesítmény inkább lehangolónak tekinthető. Azt hozzá kell tenni, hogy a tulajdonosi szerkezet koncentráltsága miatt ennek a területnek a súlya viszonylag alacsony, így az egyébként kicsit jobb relatív (!) eredmények az összesített helyezésen emiatt sem tudnak érdemben javítani, a legfontosabb mutató, vagyis a BLU hatékonyság esetén így csak a 18. hely jut az Opusnak.
A Blue Valew Nonprofit Zrt. magyar vállalatokat tartalmazó listáján a 17. helyet a 4IG kapja. A legnagyobb BLU mínuszt a technológiai-telekommunikációs cégcsoport a Nyilvánosság felé produkálta, ami a korábbi energetikai-ipari vállalatokkal szemben elsősorban nem a kibocsátás vagy akár tág értelemben vett környezetterhelés okozta. Az AI eszközökkel is megtámogatott, részben soft jellegű információkra épített adatbázis által feltárt okok sokkal inkább a még mindig magas állami megrendelések arányát, a nem éppen tökéletes közbeszerzési folyamatokat, a Vodafone felvásárlás költségvetési támogatása miatti forráselvonások és felvállalt kollektív kockázatok, valamint ezekből fakadó piactorzító hatásokat hozták be a képbe. A negatív BLU arányaiban sokkal kisebb, mint a korábbi vállalatoknál, de így is érdemben nagyobb, mint más, valóban organikusan növekvő és teljes mértékben a piacról megélő cégek esetén.
A munkavállalók jelentős része akvizíciók révén került a cégcsoport ernyője alá, és az integráció sok esetben okozhatta az elégedettség mérséklődését. Emiatt a helyezés itt szintén csak a 15. a 20 vállalat között, ám azt érdemes hozzátenni, hogy a hatás azért egyértelműen pozitív és a középmezőnyhöz képest a különbség viszonylag alacsony. A nagy növekedésből a részvénytulajdonosok többsége nem sok előnyt élvez az utóbbi években, így itt a vállalat itt erősen negatív BLU-t termelt.
A cég összesített hatása azonban a lista korábbi tagjaihoz képest már pozitív, még ha csak egy hajszállal is, amit az adathiány mutató okán további bizonytalanság övez. Mégis, a legvalószínűbb az, hogy a gyenge Nyilvánosság előtti szereplést és a szintén nem túl erős Befektetői oldali teljesítményt a szerzett Vásárlói elégedettség, illetve az alacsony, de pozitív Munkavállalói oldali mutatók és információk már képesek voltak megfordítani a mérleget. Ebben szerepe volt annak, hogy az utóbbi súlya az egész listán itt a negyedik legmagasabb, illetve a Befektetői stakeholder csoport a koncentrált tulajdonosi kör miatt szintén alacsony részaránnyal bír a végső számításokban. Ez összességében 1%-os BLU hatékonyságot és a 17. helyet jelenti a hazai vállalatokat tartalmazó listánkon.
A Közlekedési szektorban és azon belül is a Szállítmányozásban igen nagy hatása van a tevékenységnek a Nyilvánosságra, főként az üvegházhatású és egyéb káros gázok kibocsátása miatt, de jelentős szerepe van a zajszennyezésnek, a rengeteg elfoglalt területnek és a biodiverzitásra gyakorolt negatívumoknak. Nincs ez másképpen a Waberer’s esetén sem, amelyiknél a hatalmas flotta nagymértékű emissziója eleve súlyos BLU mínuszokat okoz. A logisztikai és pláne a biztosítási üzletág szerepe ebben értelemszeűen jóval kisebb. A vállalat ezen stakeholder csoport esetén az utolsó előtti helyezést érte el.
A vállalat minden más területen egyértelműen pozitív BLU áramlást tud felmutatni, ezek mértéke és főként az ezekből is adódó helyezése már jelentős mértékben ingadozik. A részvény árfolyama a COVID előtti időszakhoz képest is négyszeres emelkedést mutat, ami nagyon ritkán erős teljesítmény. Emellett a pénzügyi eredmények is nagyon jók az alacsonynak nem mondható eladósodottság mellett is stabil pozícióval együtt. Mindezek következtében a Waberer’s a második legjobb helyezést érte el a Befektetők csoportjánál.
BLU mennyiséget tekintve még ennél is többet hozott a konyhára a Alkalmazotti terület, összesen 8%-kal járulva hozzá az eredményekhez a teljes lehetséges BLU kapacitást tekintve, mivel azonban ennek a súlya sokkal nagyobb, mint a Befektetőké, ezért itt valójában sokkal gyengébbek az eredmények. Azonban ahogyan sokszor le kell írnunk: a relatív alacsonyabb munkavállalói elégedettség a munkakörülmények miatt összességében itt is pozitív és viszonylag kicsi a különbség a középmezőnyhöz képest. A Vásárlói területen is csak 16. helyezést érte el a vállalat, de ez itt is enyhén pozitív hatást jelent. A BLU hatékonyság ezen kissé szélsőségesen vegyes kép révén csak 3%-on áll, ami a teljes listán csupán a 16. helyre elegendő.
Az ingatlanforgalmazásról elhíresült hálózat a listánk öt legkisebb tagja között van, vagyis a viszonylag alacsony BLU potenciál miatt a stakeholderekre gyakorolt hatás mindenképpen visszafogott marad. Azonban ha ennek arányában vizsgáljuk a DunaHouse eredményeit - elsősorban tehát a BLU hatékonyságot - akkor az eredmények a listánk utolsó harmadába tudták csak elvinni a céget. A kis méret részben azt is megmagyarázza, hogy az adathiány mutató miért relatíve magas, így az adatok a szokásosnál kevésbé tekinthetőek megbízhatónak.
Az egyes csoportoknál elért teljesítmény erősen vegyes képet mutat. A legnagyobb problémát a Vásárlói oldal jelenti, ahol csak egy nagyon minimális pozitív hatást sikerült elérni, elsősorban amiatt, hogy sok ügyfél számára erősen korlátozott a szolgáltatás valódi hasznossága és a nem feltétlenül tapasztalt vagy jól képzett ügynökök felkészültsége. Mivel a tevékenység jellegéből adódóan toronymagasan ennek a Stakeholder Csoportnak a súlya a legmagasabb - olyannyira, hogy a listánkon csak egyetlen olyan tag van, ahol az ő arányuk még nagyobb - ezért az az erősen visszafogott teljesítmény a magas súllyal együtt hatalmas ballasztként húzza lefelé a vállalat összesített értékelését.
A cég az Alkalmazottak között is a legrosszabbak között szerepelt, ami még ugyan mindig pozitív, de tükrözi a tevékenység miatti feleslegesség érzését, valamint a piactól függő bizonytalanságot is. A Nyilvánosság felé ugyan negatív az eredmény, de ez szinte minden esetben így van a lista tagjai között, itt a szolgáltatás szektor jelleg miatt enyhének tekinthető a környezetterhelési és a társadalmi mínuszos hatás. A Befektetők között a legjobb harmadba tartozó eredmény viszont már valódi, érdemi pozitív BLU hatással jár, nagy kár hogy ezt nem tudják mással megosztani a részvényesek, ezért csak az összesített 15 hely jut a DunaHousenak.
A Blue Valew Nonprofit Zrt. teljes és valódi értéket alapul vevő listájának mezőnyében már csak egy vállalat maradt a többé-kevésbé lemaradó hátsó bolyban. Ez pedig a Rába, amelyik a hazai gépipar egyik ikonikus és évtizedek óta meghatározó szereplője. A cég teljesítménye a különböző stakeholder csoportok felé igen vegyes, de egyetlen olyan sincs köztük, amely miatt az összkép komoly mértékben torzult volna, mivel ezek súlya a jól bejáratott és stabil működés, valamint részben a tevékenység jellege miatt is relatíve jól kiegyensúlyozott.
A legnagyobb negatív BLU-t természetesen a Rába, illetve stakeholderei a Nyilvánosság területén szenvedik el, ami az ipari tevékenység, a komoly területek, kibocsátás és a Scope 3 hatások miatt elkerülhetetlennek tűnik, de hozzá kell tenni, hogy bár a cég tesz ez ellen, a lépések lehetnének határozottabbak, a transzparencia pedig a mostaninál sokkal magasabb - ez utóbbi a gyengébb adathiány mutatóban is tetten érhető. Szintén mínuszos BLU-t termelt a cég a Befektetők számára, ami az egyelőre negatív eredmények, és a hosszútávon is stagnáló részvényárfolyam, továbbá ennek alacsony likviditása miatt szintén nem tartozik a meglepetések közé.
Bár a Rába legutolsó lett az Alkalmazottak között, nem lehet eléggé hangsúlyozni minden hasonló esetben kifejezetten ebben a listában, hogy ez pozitív megítélést jelent, még ha erősen mérsékelt szinten is. Ahol azonban a legjobban teljesített a járműipari ikon, az a Vásárlók területe, itt pozitív visszajelzések, erősödő értékesítési adatok láthatóak, nem is ok nélkül, ami révén a vállalat itt még a legjobb tízbe is be tudott jutni, és a legmagasabb BLU-t is termelte meg saját berkein belül. Azonban még ez is csak arra volt elég, hogy mindössze 5%-os pozitív BLU hatékonyság valósuljon meg, a listán a 14. helyet elérve csupán.
A Blue Valew Nonprofit Zrt. listáján immáron a középmezőnyében járunk, amit az is jelez, hogy a 13. helyezett BLU hatékonysága eléri a 8%-ot, ami a még viszonylag magas adathiány mutató mellett is jó eséllyel valódi pozitív értékteremtést jelent a stakeholderek összességének. Ennek megoszlása azonban igencsak eltérő az egyes csoportok esetén.
A tevékenység jellegéből fakadóan toronymagasan a legnagyobb súlya a Vásárlókra, itt elsősorban a hitelfelvevőkre van a pénzintézetnek. Ez olyannyira így van, hogy a listánk valamennyi cége közül ennél van a legnagyobb szerepe ezen csoportra gyakorolt hatásnak. Az MBH Jelzálogbank szinte kizárólag ennek köszönheti az érték előállítását, minden más területen vagy negatív vagy nullához nagyon közeli BLU látható. Ez még akkor is sokat segített a vállaltnak ha egyébként a Vásárlóknak is csak a 14. helyet sikerült elérni a 20 tagot számláló listán.
Bár a cég az Alkalmazottaknál csak a 19. lett, ahogyan arra korábban többször is felhívtuk a figyelmet: még az ennyire gyenge helyezés is pozitív BLU-t jelent, és a különbségek a mezőny vége és közepe között amúgy sem nagyok. Egyébként ez a terület az alacsony munkavállalói létszám és beszállítói súlyok miatt igencsak mérsékelt jelentőségű a többi csoport mellett.
A Befektetői oldal már negatív BLU-t kellett, hogy elszenvedjen aminek elsődleges oka a gyenge részvénypiaci teljesítmény, ami ugyan sokat javult az utóbbi hónapok összességében, de a jogelőd időszakkal együtt még mindig súlyosan lemaradó, nem is beszélve a likviditás hiányáról. A hitelezői oldal közepes megítélése érdemben már nem tudott ezen javítani. A Nyilvánosság felé a tevékenység jellege miatt a hatás mérsékelt, és csak nagyon enyhe mértékben negatív, így itt az MBH Jelzálogbank az első tízbe is be tudott kerülni.
Ingatlanhasznosítással foglalkozó vállalatként nem igazán meglepő, hogy a BIF klasszikus középmezőnybe tartozó tag a listánkon, amelyik tényleges közepesen is teljesít szinte minden területen, egy kivételével. A cég erős pénzügyi eredményei és tartós emelkedő trendje révén a részvényesek kifejezetten jól jártak az elmúlt időszakban, a hitelezői oldalon pedig a stabil eladósodottság tette elégedetté a Befektetőket. Ennek köszönhető, hogy a BIF még a dobogóra is felért ennél a Stakeholder Csoportnál. Az erősen koncentrált tulajdonosi szerkezet miatt azonban ez viszonylag kevés embert érint, ennek a résznek a súlya a legalacsonyabb volt a lista összes szereplője között, így BLU hozzájárulás itt erősen visszafogott.
Az arányokat tekintve hasonló a helyzet az Alkalmazottak körében, azzal a kis különbséggel, hogy itt a teljesítmény nagyjából csak a mezőny közepéhez volt elegendő, a relatíve alacsony munkavállalói létszám miatt, ami természetesen a tevékenységi kör sajátja, a súly itt is mérsékelt, ezért a megtermelt BLU még kevésbé jelentős, noha egyértelműen pozitív. Amely területnek igazán nagy a jelentősége, az a Vásárlók csoportja, és itt a BIF már kissé gyengébben teljesít, azonban ez még így is elegendő, hogy pozitív és a legnagyobb mennyiségű BLU értéket hozza létre.
A hatalmas ingatlanállomány, ami a fűtési és elektromos rendszereket, a szigetelést nézve helyenként még erősen fejlesztendő, és egyéb hatásai is érezhetőek, már egyértelműen a negatív oldalon jelennek meg a Nyilvánosság szempontjából, érdemben rontva az összképet. Azt azonban hozzá kell tenni, hogy ez kisebb-nagyobb mértékben a vállalatok nagy többségére igaz, és a BIF itteni 11. helyezése elfogadhatónak minősül - különösen a tevékenység jellegének tükrében - csak úgy mint a legfontosabb mutató, az összesített 12. helyet érő 9%-os BLU hatékonyság.
Az Appennin - amellett, hogy a legkisebb potenciális hatásokkal rendelkezik - a leginkább átlagosnak tekinthető vállalat a valódi értéket tekintve a Blue Valew húszas listáján. A cég minden egyes stakeholder csoportnál a mezőny közepén végzett, a legjobb helyezése 20-ból 9., a legrosszabb pedig 13. Ez kevéssé tekinthető a tudatosság következményének, sokkal inkább arról van szó, mint a 12. helyezett BIF esetén is, hogy a kereskedelmi és irodacélú ingatlanbefektetés és üzemeltetés jellegéből fakadóan jellemzően mérsékelt és enyhén pozitív hatással van a legtöbb résztvevőre, miközben visszafogott mértékben negatívnak tekinthető az energiafelhasználás miatt a Nyilvánosságra, amennyiben nem kellően modern kialakítású a portfólió.
Hasonló a helyzet az Appeninn esetén, amely a 9. helyet szerezte meg a Nyilvánosság Stakeholder Csoportjánál, és a kibocsátás, illetve az értékes foglalt helyszínek nagysága miatt enyhén negatív BLU-t produkál náluk. Valamivel meglepőbb módon viszont szintén minimálisan negatív a Befektetőknél elért eredmény, amihez fontos hozzátenni, hogy az adatok felhasználásának lezárása 2023 végével történt. Az utóbbi hónapok emelkedésének szignifikáns mértékű utolsó része ezért még nem került beszámításra, de ami fontosabb: az árfolyam még így is csak egy részét dolgozta le a bő öt éve tartó sivatagi likviditás melletti csökkenő trendjének.
Egyértelműen pozitívak az eredmények a maradék két fő stakeholder csoport esetén, ahol a Vásárlók hozták a BLU-k nagy részét, itt ugyan csak 13. helyet szerezte meg az Appeninn, de ennek fő oka sokkal inkább a többi lista tag jellemző erős eredményeiben keresendő. Az Alkalmazotti kategóriában szintén enyhén pozitív, középmezőnyt jelentő helyezése van a vállalatnak, de ennek a területnek a súlya a tevékenységből fakadó alacsony létszám miatt nagyon alacsony, az összesített 11%-os BLU hatékonyságra a hatása erősen visszafogott.
Bár az autókereskedelemmel és ezek kapcsolódó tevékenységeivel foglalkozó AutoWallis a Blue Valew hazai listáján a 9. legnagyobb BLU potenciállal rendelkező vállalat, az Adathiány mutatója alapján (holtversenyben) a 6. helyet érte el. Ez főként a jó szinten lévő transzparenciának és a régióra, méretre jellemzőnél sokkal professzionálisabb, viszonylag adatgazdag ESG jelentésnek köszönhető. Az átlagosnál több információ pedig ahhoz is hozzájárul, hogy az elért BLU mennyiség jobban megállapítható, a szignifikáns mértékű valódi érték és a 25%-os teljes hatékonyság megbízhatóbb módon igazolható legyen.
Az összetevők között a leggyengébb terület a Befektetői, ahol bár a pénzügyi eredmények egyáltalán nem tekinthetők rossznak, különösen a hazai autópiac vergődését látva, az árfolyam csúnyán lemaradó, főleg a hosszabb távú képet nézve, a reálérték problémák miatt pedig ez már negatív BLU-t jelent ennek a Stakeholder Csoportnak. Szintén nem meglepő, hogy a Nyilvánosság felé még ennél is nagyobb a mínuszos hatás, ami a rengeteg eladott és használt autó főként Scope 3 üvegházhatású gáz kibocsátásából fakad, és ami miatt a csak a 17. helyet kapta ezen a területen az AutoWallis. Itt hozzá kell tenni, hogy az adatszolgáltatás nagyon erős ezzel kapcsolatban és a cég egyre nagyobb hangsúlyt fektet a teljes életciklust tekintve sokkal kisebb emissziójú gépjárművekre, ennek a hatásai jelenleg azonban még marginálisak.
Az Alkalmazottak területén a viszonylag erős mezőnyben a 9. helyet és egyértelműen azonosítható pozitív hatást lehet kimutatni. Még jobb a helyzet a Vásárlóknál, ahol már világos módon az élmezőnyben, a 6. helyen végzett a vállalat, a kiváló infrastruktúra és a professzionális kiszolgálás révén. Ezek hatásai nagyban felülmúlják a fenti negatívakat, azonban ez csak arra elegendő, hogy a teljes lista közepére szállítsa vissza az AutoWallist.
Mind a Blue Valew Nonprofit Zrt. hazai listáján, mind más vizsgált régiókban, területeken eléggé ritkán fordul elő, hogy egy vállalat teljes hatása a Nyilvánosságra pozitív legyen, hiszen szinte minden vállalatnak van kisebb-nagyobb kibocsátása, helyet foglal el a természetből és a civil lakosságtól, zajszennyezést generálnak és még sorolhatnánk. Ezek a hatások természetesen a Masterplast esetén is fennállnak, de az építőanyagok között a szigetelés hatékonyságát elősegítő termékportfólió olyan nagy mértékben járul hozzá a klímaváltozás elleni küzdelemhez, ami már - ha enyhe mértékben is - de átlendíti a mérleget. Ezzel a vállalat a hazai húszas listánkon el is foglalhatta a dobogó harmadik fokát.
Szintén pozitív BLU adattal járul hozzá a teljes értéket tekintő teljesítményhez az Alkalmazotti oldalon a cég, és bár itt egy kicsivel átlag alatti a helyezés, de ahogyan azt sokszor leírtuk: az enyhén pozitív számokat mutató mezőny tagjai között eléggé kicsi a különbség. Ahol a Masterplast sok versenytársához hasonlóan a legjobban teljesít az a Vásárlóknak gyártott és értékesített termékek. Bár itt is csak a 10. helyet érték el, toronymagasan itt termelődött a legtöbb BLU, amihez az is hozzájárult, hogy a Stakeholder Csoport jelentőségének a súlya meglehetősen magas.
Az egyedüli negatív terület a Befektetőké lett. A válság és az építőipar visszaesése alaposan rányomta a bélyegét az árbevétel zuhanásán keresztül a mínuszba lendülő nettó eredményre és ezen keresztül természetes módon a részvényárfolyamra is. Szintén nőtt valamelyest a hitelezők kockázata is. Összességében a Befektetőknek negatív BLU-t kell elszenvedniük, és hátulról csak a negyedik helyre került a Masterplast ezen a területen a listánkon. A többi területen elért pozitív BLU azonban összességében átlendíti a mérleget és egy mérsékelten erős vállalattá teszi a céget a teljes érték tekintetében.
A Blue Valew teljes értéket mutató listáján ha nem is előkelő, de már eléggé jó 8. helyet érte el a három bankból összeillesztett MBH Bank. Ez a pénzintézet eddig a toronymagasan legnagyobb BLU potenciállal rendelkező vállalat a magyar cégek között, sőt azt is elárulhatjuk, hogy egyenesen a 4. legnagyobb hatású a 20 magyar résztvevő közöt
A Blue Valew teljes értéket mutató listáján ha nem is előkelő, de már eléggé jó 8. helyet érte el a három bankból összeillesztett MBH Bank. Ez a pénzintézet eddig a toronymagasan legnagyobb BLU potenciállal rendelkező vállalat a magyar cégek között, sőt azt is elárulhatjuk, hogy egyenesen a 4. legnagyobb hatású a 20 magyar résztvevő között. Ehhez képest az adathiány mutató nagyon magas, a nagy erőforrások ellenére csak a 17. helyet sikerült megszerezni, ami az alábbi adatok pontosságának megbízhatóságát érdemben csökkenti.
Az összesített hatás azonban bőven van annyira pozitív, hogy a bank tevékenységét is hasznosnak lehessen tekintetni. Ehhez azonban részben a tevékenységéből adódóan eléggé furcsa úton tudott csak eljutni az MBH. A BLU hatékonyságban elért 8. helyet egy olyan bravúrral sikerült bebiztosítani, hogy minden egyes stakeholder kategóriában ennél rosszabbul teljesített a Bank. Ez jól mutatja a módszertan azon vetületét, hogy ezeknél a súlyoknak is nagy szerepe van. A szolgáltató szektor lehetővé teszi a pénzintézetnek, hogy a kibocsátása és egyéb környezeti hatásai a méretéhez képest alacsonyak legyenek, relatív enyhe negatív BLU révén. Ennél jóval nagyobb a Befektetők felé produkált mínusz, ami annak tudható be, hogy a tőzsdei szereplés még rövid, a likviditás alacsony és egyelőre még keveset lehetett látni a dupla fúzió szinergia hatásaiból.
Az MBH Bank viszont enyhén pozitív teljesítménnyel, ezeket külön-külön és együtt is jóval felülmúló eredményeket tud felmutatni az Alkalmazottak és Vásárlók (itt: ügyfelek) irányában. Ezek súlya nagyon magas, miközben a szolgáltató tevékenység és a koncentrált tulajdonosi struktúra miatt a másik két stakeholder csoport jelentősége érdemben alacsonyabb a szokásosnál, amely vegyes hatások lehetővé teszik a viszonylag jó, 8. helyezést a listánkon.
Mindössze négy olyan vállalat van a Blue Valew hazai cégeket felsoroló listáján, amely képes volt arra a bravúrra, hogy minden egyes stakeholder csoportnál is az adott lista első tíz helyén végezzen. Ezek közé tartozik az Alteo, amely úgy tudta ezt elérni, hogy az energia szektorban van, ahonnan a Nyilvánosság felé nehéz jó eredményeket e
Mindössze négy olyan vállalat van a Blue Valew hazai cégeket felsoroló listáján, amely képes volt arra a bravúrra, hogy minden egyes stakeholder csoportnál is az adott lista első tíz helyén végezzen. Ezek közé tartozik az Alteo, amely úgy tudta ezt elérni, hogy az energia szektorban van, ahonnan a Nyilvánosság felé nehéz jó eredményeket elérni, a temérdek kibocsátás miatt. Ez a vállalat persze jelentős kapacitásokkal rendelkezik a szél- és napenergia termelés területén, de a klasszikus nagy fosszilisek közül a legkevésbé károsból azért jelentős kibocsátással terheli a környezetét. Ennek a hatása így összességében negatív, de azért erősen korlátozott mértékben.
Kifejezetten pozitív az Alteo életében, hogy nagyon is komolyan veszi a fenntarthatóságért folytatott küzdelmet, az ESG adatközlést, és az ezekkel összefüggő kommunikációt. Mindezek az Adathiány mutatóban is látszanak, amivel a cégnek még a legjobb ötbe is sikerült belekerülni. Szintén erre az előkelő helyre került a listán a Vásárlók között, amely egyben a legtöbb BLU-t is termelte az összes stakeholder csoport között - ez utóbbi egyébként is jellemző a hazai szereplők között.
Az Alkalmazottak esetén is jónak számít a 8. hely, de a szoros mezőnyt tekintve ez nem számít kiemelkedőnek, ráadásul a tevékenység méretéhez mért viszonylag alacsony munkavállalói létszám miatt a terület súlya alacsony, így itt is korlátozott a BLU előállítás. A Befektetők felé az Alteo az egyike volt a legtöbbet nyújtó vállalatoknak, azonban a bő egy éve a részvényárfolyamban megtört lendület érdemben húzta lefelé az egyébként pozitív BLU mennyiséget a továbbra is bíztató kilátások ellenére, így itt már csak a középmezőnybe kerültek, de a 29%-os teljes hatékonyság így is egy relatív erős szám a magyar cégek között.
A Graphisoft Park három területen kiugróan jó teljesítményt ért el, míg egy stakeholder csoport számára viszont olyan rosszat, hogy egyenesen az utolsó helyre került. Ezek eredőjeként az integrált és valódi értéket mutató Blue Valew listán a 6. helyet foglalja el, immáron 30% feletti BLU hatékonyság mutatóval. A negatív terület a Befektet
A Graphisoft Park három területen kiugróan jó teljesítményt ért el, míg egy stakeholder csoport számára viszont olyan rosszat, hogy egyenesen az utolsó helyre került. Ezek eredőjeként az integrált és valódi értéket mutató Blue Valew listán a 6. helyet foglalja el, immáron 30% feletti BLU hatékonyság mutatóval. A negatív terület a Befektetőké: a részvényárfolyam lassan hét éve elhagyta mindenkori maximumát, és azóta vagy csökkenő, vagy oldalazó trendben van, miközben alig van likviditás a piacon. A pénzügyi eredmények ugyan stabilak és pozitívak, de eszköz és saját tőkearányosan azért visszafogottak.
A cég első helyet ért el az Alkalmazott Stakeholder Csoport versenyében a húszas listánkon, de azt fontos hozzátenni, hogy a BLU hozzájárulás itt az alacsony létszám miatt minimális. Sokkal fontosabb, hogy a magas ügyfélelégedettség, ami a modern és remek koncepció mellett összeállított irodaállománynak köszönhető, nagyon magas és hatalmas BLU értékkel halmozza el a Vásárlókat. A verseny persze itt erős, de a 7. hely így is jónak mondható.
Bár a BLU hozzájárulás marginális, külön ki kell emelni, hogy a Nyilvánosság Stakeholder Csoportja itt nem fogja vissza ballasztként a Graphisoft Park szárnyalását, hanem - ha csak egy kis mértékben is, de - ritka módon pozitív értéket termel a helyi és tágabb értelemben vett közösségeknek. Ennek oka megint csak az ingatlanokban keresendő, amelyeknél magas és gondozott zöldterületi arány, jó energiahatékonyság figyelhető meg, miközben nem elhanyagolható a környezeti- és társadalmi felelősségvállalás általában sem.
A PannErgy nem csak a Blue Valew teljes és integrált értéket mérő hazai listájának egyik legerősebb tagja, de az egyik leginkább konzisztens módon jó teljesítményt nyújtó is. A vállalat minden stakeholder kategóriában a lista első hét helyezettje között van, és mindegyikben pozitív BLU-t is tudott előállítani. Sőt, a Nyilvánosság számára
A PannErgy nem csak a Blue Valew teljes és integrált értéket mérő hazai listájának egyik legerősebb tagja, de az egyik leginkább konzisztens módon jó teljesítményt nyújtó is. A vállalat minden stakeholder kategóriában a lista első hét helyezettje között van, és mindegyikben pozitív BLU-t is tudott előállítani. Sőt, a Nyilvánosság számára egyenesen a legelső lett az összes magyar, értékelt nagyvállalat között. Ez a tevékenységnek, vagyis a geotermikus energiának köszönhető, ami rengeteg kibocsátást vált ki, és fenntarthatónak is tekinthető.
A kiváló szolgáltatás és megbízhatóság, a jól átgondolt lokális fejlesztések pedig ahhoz járultak hozzá, hogy Vásárlói oldalon is dobogós helyen végezzen a PannErgy. Nem sokkal van lemaradva a cég az Alkalmazotti oldalon, ahol a hatodik pozíciót kapta meg a viszonylag jó jövedelmi és elégedettségi viszonyok között, nem is beszélve a szektorban lévő vállalatoknál jóval magasabb biztonsági teljesítményről.
A Befektetői oldalon a 7. helyre került a PannErgy, de itt érdemes megjegyezni, hogy az adatok zárása a tavalyi év végével történt, így a részvényárfolyam egyébként is emelkedő trendjének begyorsulása még nem is jelent meg a mostani BLU számokban. A kis méret, az alacsony likviditás is enyhén ront a képen, de a pozitív BLU itt sem kérdés, még ezek ellenére sem. Az adathiány mutató is a vállalat nagyságához, összetettségéhez mérhető, de itt azért van még tér a fejlődésre a PannErgy számára, amelyet azonban következetes stratégiája és hasznos tevékenysége így is a legjobbak közé tudott emelni.
A Blue Valew teljes értéket mutató hazai listájának célegyenesére fordulva, a 4. helyen a nagy nevű magyar gyógyszergyártó található. A Richter egyben a mezőny 3. legnagyobb tagja is, amit többek között az árbevétele, alkalmazottai száma, beszállítói, a környezetére gyakorolt hatás is indokol. A méret, a múlt, és a kidolgozott struktúrák
A Blue Valew teljes értéket mutató hazai listájának célegyenesére fordulva, a 4. helyen a nagy nevű magyar gyógyszergyártó található. A Richter egyben a mezőny 3. legnagyobb tagja is, amit többek között az árbevétele, alkalmazottai száma, beszállítói, a környezetére gyakorolt hatás is indokol. A méret, a múlt, és a kidolgozott struktúrák révén nemcsak hasznos termékeket, de kiegyensúlyozott teljesítményt is képes nyújtani minden stakeholder felé. Ez olyannyira így van, hogy a gyógyszercég egyetlen területen sem tudott a legjobb négybe kerülni, mindenhol csak az 5. és 12. hely között végzett, az összesített BLU hatékonysága mégis a 4. pozícíót hozta el számára.
Ennek a fő oka az, hogy ahol a legjobban teljesített, a Vásárlók és az Alkalmazottak között, ott a tevékenység jellege miatt ezek a stakeholder csoportok magas súlyt is képviselnek. Emiatt az sem véletlen, hogy a legtöbb BLU-t az előbbieknél érte el a Richter, ami a legtöbb gyógyszercégnek a sajátja, hiszen ezek általában (és persze nem mindig) olyan termékeket értékesítenek, amelyek érdemben hozzájárulnak a fogyasztók egészségére, vagy legalábbis csökkentik a betegségek káros hatásait, vagy az ezzel járó fájdalmakat. Emellett a Richternél magas a munkavállalók elégedettsége is, ami mind a tervezhetőséget, a jövedelmeket, mind a munkakörülményeket is.
A Befektetők körében már valamivel kevésbé sikeres a vállalat, az árfolyamban egy nem túl szép, de azért enyhén emelkedő trend figyelhető meg, ami csak eléggé visszafogott mértékben képes pozitív BLU-t termelni. A gyártási tevékenység eközben értelemszerűen inkább már terheli a környezetet, így negatív BLU-t okoz a Nyilvánosság felé, de a területen ennek mértéke nem számít kifejezetten rossznak.
A Blue Valew integrált értéket mutató, minden stakeholder felé történő hasznosságot figyelembe vevő hazai listájának a dobogójára már közel 45%-os BLU hatékonyság mellett lehetett csak felkerülni. A Telekom esetén nagyon erősen érződik a nyugati, nemzetközi háttér, amely mind az adatok rendelkezésre állását, mind a különböző szempontok te
A Blue Valew integrált értéket mutató, minden stakeholder felé történő hasznosságot figyelembe vevő hazai listájának a dobogójára már közel 45%-os BLU hatékonyság mellett lehetett csak felkerülni. A Telekom esetén nagyon erősen érződik a nyugati, nemzetközi háttér, amely mind az adatok rendelkezésre állását, mind a különböző szempontok teljes stratégiába való integrálódásának az igényét is jelenti. A magenta színről ismert leánycég ezen kultúrát nagyrészt sikeresen adaptálta a magyarországi működésébe is, ami egyértelműen pozitív még akkor is, ha a tökéletestől, vagy akár az anyacégétől még viszonylag távol is áll.
A Telekom a rangsorokban az Alkalmazottak Stakeholder Csoportjánál teljesített a legjobban, itt a második legjobb helyezést sikerült elérnie. Az ESG-n belül a Social kategória egyértelműen erős fókuszban van, a munkavállalókra igyekszik valóban nagy figyelmet fordítani a cég. Szintén erős a Vásárlók felé nyújtott teljesítmény, itt is majdnem dobogóra került a Telekom, és itt is termelte a legtöbb BLU-t, bár hozzá kell tenni, hogy telekommunikációs és digitális szolgáltatóként ebben nem volt nehéz dolga és a nagy globális átlagot azért itt sem sikerült felülmúlni, kisebb hibákkal megbízhatóan hozták a kötelezőt. A Nyilvánosság irányában az eredmények ugyan negatívak, de annyira marginális mértékben, hogy ezt nem is igazán lehet már kimutatni, az emisszió például a vállalat méretéhez és jelentőségéhez képest alacsony, ami itt is elsősorban a tevékenység jellegének köszönhető.
Ahol egy kicsit rosszabbul teljesített a Telekom, az a Befektetők felé nyújtott eredmények - ez igen ritkának számít egyébként. A részvényárfolyam hosszú oldalazás után tavaly kitört és szárnyalt, és a vállalat tőkehelyzete is stabil, így a pozitív BLU a Stakeholder Csoport felé nem is kérdés, de ez egyrészt nem annyira szokatlan a magyar piacon, másrészt Governance oldalról és a kisebb részvényesi csoportok felé a cég az utóbbi években nem bizonyult feltétlenül a legbarátságosabbnak, ami némileg azért rontotta az egyébként egyértelműen pozitív képet.
A Blue Valew hazai listájának ezüstérmese mind méretével, mind pedig az egyes stakeholderek felé nyújtott teljesítményével eléggé kilóg az élmezőnyből. Egyrészt miközben csak a 14. legnagyobb vállalat a rangsorban, az adathiány mutatója alapján mégis a 6., vagyis komoly odafigyelés észlelhető a szervezet hatásait tekintve. Másrészt miközb
A Blue Valew hazai listájának ezüstérmese mind méretével, mind pedig az egyes stakeholderek felé nyújtott teljesítményével eléggé kilóg az élmezőnyből. Egyrészt miközben csak a 14. legnagyobb vállalat a rangsorban, az adathiány mutatója alapján mégis a 6., vagyis komoly odafigyelés észlelhető a szervezet hatásait tekintve. Másrészt miközben helyenként a legeslegjobbak között van a cég, más területeken sokkal inkább csak a középmezőnyben tudott magának helyet foglalni.
Az Állami Nyomda a lehető legjobb helyezést érte el a Befektetők körében, annak ellenére, hogy a likviditást tekintve a mezőny első részében lévő részvényekhez képest némi hendikeppel indult. A korábbi évek enyhe teljesítménye után azonban egy nagyon stabil és ellentmondást nem tűrő emelkedés 2023-ban mindennél jobban elégedetté tehette a papírok tulajdonosait, a hitelezőket pedig a stabil gazdálkodás tarthatta nyugodt állapotban. Szintén nagyon erős, amit a cég a Vásárlóknál tett le az asztalra, ahol a második helyezést ért el és a magas súlyból adódóan is toronymagasan itt termelték a legtöbb BLU-t.
Az Alkalmazottak terén is pozitív a teljesítmény, és bár a cég itt csak a 11. helyet érte el, még így is a második legtöbbet tette hozzá ennél a Stakeholder Csoportnál a BLU előállításhoz, ráadásul ahogyan sokszor leírtuk: itt a különbségek a lista szereplőinek nagy része között viszonylag kicsi. Azt az Állami Nyomda sem tudta elérni, hogy a Nyilvánosság felé ne negatív legyen a BLU teljesítmény, ami a tevékenység jellegéből és a Scope 2 emisszióból is adódik, ennek mértéke azonban nem vészes, és viszonylag kis súly mellett nem is ront érdemben az összképen.
A Blue Valew, teljes, integrált és minden stakeholdert ért hatást figyelembe vevő hazai listáján az első helyet az OTP Bank érte el. A csoport BLU hatékonysága még az élmezőnyben is kiemelkedő, 58%-os értéket mutat, és a pozitív jelentősége méreténél fogva még inkább nagy jelentőséget nyer. A pénzintézet hatása olyan nagy, hogy BLU termel
A Blue Valew, teljes, integrált és minden stakeholdert ért hatást figyelembe vevő hazai listáján az első helyet az OTP Bank érte el. A csoport BLU hatékonysága még az élmezőnyben is kiemelkedő, 58%-os értéket mutat, és a pozitív jelentősége méreténél fogva még inkább nagy jelentőséget nyer. A pénzintézet hatása olyan nagy, hogy BLU termelése bőven túlszárnyalja az összes többi a listán lévő vállalat együttes eredményét is, ez persze részben a lista végén lévő, negatív eredményt felmutató szereplőknek is köszönhető.
Az első hely azonban már csak módszertani okok miatt sem emiatt következett be, hanem sokkal inkább azért, mert az OTP minden stakeholder csoportnál jól teljesített, a legjobban pedig ott, ahol annak súlya egyébként is igen nagy. A bank ugyanis nemcsak az összesített listán, hanem a Vásárlókén is első lett, ahol a kínált szolgáltatás ugyan korántsem tökéletes, főként a fintech oldali nyomást figyelembe véve az explicit és implicit költségek tekintetében, de bőven hozza a nyugati színvonalat és az ügyfelek nagy többségét magas nyugalomérzettel látja el. Még inkább pozitív volt a BLU hozzájárulás az Alkalmazottaknál, ahol az előkelő negyedik helyet érte el a vállalat, de a rengeteg munkavállaló miatt a nagy súly a kategóriában még többet tett hozzá a BLU termeléshez.
Szintén igen pozitív a hatás a Befektetőknél, ahol sokat javult az árfolyam tavaly, illetve a likviditás is a legjobb az összes hazai részvény között, továbbá a tulajdonosi koncentráció adatai is magas súlyt adnak ennek a területnek. A legrosszabb terület a Nyilvánosság, ahol azonban még így is sikerült a lista első felébe kerülni. Ezt elsősorban annak köszönheti az OTP, hogy tevékenységének jellege arányosan nem okoz nagy környezetterhelést, de a tudatos, régóta építgetett ESG stratégia is hozzájárul a relatíve jó eredményhez.
1. OTP
2. Állami Nyomda
3. Telekom
4. Richter
5. Pannergy
6. Graphisoft Park
7. Alteo
8. MBH Bank
9. Masterplast
10. Autowallis
11. Appeninn
12. BIF
13. MBH Jelzálogbank
14. Rába
15. Dunahouse
16. Waberers
17. 4IG
18. Opus
19. Zwack
20. MOL
1. Állami Nyomda
2. Waberers
3. BIF
4. OTP
5. MOL
6. Dunahouse
7. Pannergy
8. Telekom
9. Alteo
10. Richter
11. Zwack
12. Appeninn
13. Rába
14. Opus
15. MBH Jelzálogbank
16. MBH Bank
17. Masterplast
18. Autowallis
19. 4IG
20. Graphisoft Park
1. Graphisoft Park
2. Telekom
3. Zwack
4. OTP
5. Richter
6. Pannergy
7. MOL
8. Alteo
9. Autowallis
10. Appeninn
11. Állami Nyomda
12. BIF
13. MBH Bank
14. Masterplast
15. 4IG
16. Waberers
17. Opus
18. Dunahouse
19. MBH Jelzálogbank
20. Rába
1. OTP
2. Állami Nyomda
3. Pannergy
4. Telekom
5. Alteo
6. Autowallis
7. Graphisoft Park
8. Richter
9. Rába
10. Masterplast
11. MBH Bank
12. MOL
13. Appeninn
14. MBH Jelzálogbank
15. BIF
16. Waberers
17. 4IG
18. Opus
19. Dunahouse
20. Zwack
1. Pannergy
2. Graphisoft Park
3. Masterplast
4. Telekom
5. Alteo
6. Dunahouse
7. MBH Jelzálogbank
8. OTP
9. Appeninn
10. MBH Bank
11. BIF
12. Richter
13. Állami Nyomda
14. Zwack
15. 4IG
16. Rába
17. Autowallis
18. Opus
19. Waberers
20. MOL
A módszertanról, mutatókról, jogi tudnivalókról leírás itt található: www.bluevalew.com/magyar
Ranglistáink itt olvashatóak: HUN 20, EU 30, GLOBAL 40
Érdemes követni az újabb adatokat itt: www.linkedin.com/company/bluevalew
Adatgyűjtés zárása: 2023 december 31.
A képek a Dall-E 2 alkalmazással készültek és illusztrációnak tekintendőek.
Copyright © 2020 - 2024 Blue Valew Nonprofit Inc.- All Rights Reserved (CC BY-NC 4.0)
PUBLIC BETA - ENGLISH 0.4.3 (2021.02.26.) - HUNGARIAN: 1.0.1 (2024. 01. 08.)